Nazal septum cerrahisinde proflaktik antibiyotik kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32718
  2. Yazar: MURAT YURDUNER TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Nazal septum cerrahisinde proflaktik antibiyotik kullanımı konusu halen tartışmalıdır. Postoperatif enfeksiyon riski düşük olan ve temiz kontamine yara grubu içinde değerlendirilen bir cerrahi girişimdir. Bu tip cerrahi girişimlerde antibiyotik profilaksisinin faydalı olduğu görüşü hakimdir. Bu çalışma nazal septum cerrahisinde proflaktik antibiyotik kullanımının değerlendirilmesi ve uygunsuz antibiyotik kullanımının sakıncalarım belirtmek amacı ile yapılmıştır. Nazal septumda anatomik bozukluk nedeni ile burundan solunum problemleri olan 150 hasta bu çalışmaya alınmıştır. Bu çalışma; basit rastgele örnekleme yöntemi ile (randomize), prospektif ve plasebo kontrollü bir çalışmadır. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplarda 50 adet hasta bulunmaktadır. Hastalara preoperatif olarak ayrıntılı bir Kulak-Burun-Boğaz muayenesi ve fizik muayene, tam kan, tam idrar, rutin karaciğer fonksiyon testleri, dahiliye konsültasyonu, konvansiyonel sinüs grafileri (Waters, Caldwell, Submentovertex ve Lateral Sinüs grafileri) ve nazal kaviteden kültür tetkikleri yapılmıştır. Nazal tamponların alındığı postoperatif 48. saatte nazal kavite kültürleri tekrarlanmıştır. Aynı şekilde sinüs radyogramları postoperatif 24., 48. saatte ve 7. günde tekrarlanmıştır. I. grup Klindamisin grubu olup bu gruptaki hastalara ameliyattan 3 saat önce intramusküler olarak 600 mg/4 mi (tek doz) klindamisin fosfat uygulanmıştır. II. grup Amoksisilin grubu olup bu gruptaki hastalara ameliyattan 2 saat sonra başlamak üzere 8 saat ara ile 500 mg Amoksisilin trihydrate per oral 7 gün süre ile verilmiştir. III. grup Plasebo (kontrol) grubu olup bu gruptaki hastalara ameliyattan 3 saat önce klindamisin fosfat ampul ile aynı görüntü ve miktarda 4 mi serum fizyolojik intramusküler olarak uygulanmıştır. Hastalar 53postoperatif olarak enfeksiyon, günlük ağrı şiddeti, aktivite düzeyi ve beslenme durumu (diyet alımı) yönünden değerlendirilmiştir. Hastalar değerlendirildiğinde aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. 1. Enfeksiyon oranlan, I. grup Klindamisin grubunda %4, II. grup, Amoksisilin grubunda %4 III. grup Plasebo grubunda ise %8 bulunmuştur. Klindamisin grubu ile Plasebo grubundaki hastalarda görülen postoperatif enfeksiyon komplikasyonlannm istatistiksel analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir (X^= 0.71 X^= 3.84, P>0.05). Aynı şekilde klindamisin grubu ve amoksisilin grubu arasında da enfeksiyon komplikasyonlan yönünden fark yoktur. 2. Sinüs radyogramlarında plasebo grubundaki bir hasta dışmda, herhangi bir radyolojik bulgu (sekresyon birikimi ve mukozal kalınlaşma) gözlenmemiştir. 3. Gruplardaki hastalar arasında günlük ağrı şiddeti, aktivite düzeyi ve beslenme durumu yönünden klinik olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır 4. İlaçlara bağlı diyare (%2-8) deride döküntü (%2.4) ve injeksiyon yerinde ağrı (%2.4) dışmda yan etki gözlenmemiştir. Yan etkiler değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak nazal septum cerrahisinde preoperatif 3 saat öncesinde 600 mg/4 mi (tek doz) klindamisin fosfat'ın intramusküler uygulanması ile enfeksiyon oranı %8 den %4 inmektedir. Bu uygulamanın, hastalara uygulama kolaylığı ve ekonomik avantajları da gözönüne alınırsa, nazal septum cerrahisinde proflaktik olarak uygulanmasının etkili ve tercihe değer olduğu sonucuna varılmıştır. Buna rağmen antibiyotik profilaksisi, iyi bir cerrahi teknik ve uygun sterilite şartlarına alternatif bir yöntem olarak kesinlikle kabul edilmemelidir. 54
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The use of prophylactic antibiotics in nasal septal surgery is stili controversial. Nasal septal surgery is considered as a procedure with a low postoperative infection rate and a clean-contaminated wound. The use of prophylactic antibiotics in these surgeries is thought to be beneficial. This study was carried out in order to evaluate the use of antibiotics for prophylaxis and to point out the disadvantages of inappropriate use of antibiotics in nasal septal surgery. 150 patients who had problems of inspiration through the nose because of the deformity in the nasal septum were included to this study. Our study is a randomized, prospective and placebo controlled trial. Patients were divided into three groups each of which had 50 patients. Preoperative exhaustive ENT examination and physical examination, hemogram, complete urine analysis, liver function test, internal medicine consultation, plain sinüs X-rays (Waters, Caldwell, Submentovertex & Lateral views) and microbiologic culture samples from nasal cavities were obtained for each patient. Cultures of the nasal cavities were repeated at 48 hr. postoperatively, after the nasal packs are taken out. Plain sinüs X-rays were also repeated at 24., 48. hr. and seventh day postoperatively. The first group was Clindamycin group and 600 mg/4 mi (single döşe pose) Clindamycin phosphate was administered to each patient intramuscularly 3 hr. preoperatively. The second group was Amoxicillin group and was given amoxicillin trihydrate 500 mg q8, begining 2 hr. after surgery, and continued for 7 postoperative days. The third group was the placebo (control) group and 4 mi of şaline which had the identical appearance and amount of the Clindamycin phosphate was administered to each patient intramuscularly 3 hr. preoperatively. Ali of the patients were evaluated from the points of 55infectlon, daily pain severlty, level of activity and dietary intake postoperatively. As a results of the evaluation of the patients postoperatively, following data were collected. 1.Infection rates were found to be 4% in the first (Clindamycin) group, 4% in the second (Amoxicillin) group and 8% in the third (Placebo) group. in the statistical analysis of the postoperative infection complications of the patients between the clindamycin and placebo groups, a statistically significant difference could not be found (X^= 0.71 X^.= 3.84, P>0.05). Similarly when compared for the complications of infection rate, the difference between the clindamycin and amoxicillin groups was not statistically significant. 2.The evaluation of the sinüs X-rays didn't find any radiographic evidence (retained secretions ör mucosal thickening) except öne patient in placebo group. 3.No statistically significant difference for daily pain severity level of activity and nutritional state was found between the groups. 4.No side effects expect diarrhae due to drugs (2-4%), rash (2-4%) and pain in injection site (2-4%) were seen. No significant difference for side effects was found between the groups. Finally, 3 hr. preoperatively the administered a single döşe of Clindamycin phosphate (600 mg/4 mi) intramuscularly caused the infection rate to decrease from 8% to 4%. When considered the ease of application and financial advantages, this from of application was found to be effective and preferable, when used prophylactically in nasal septum surgery. in spite of this, antibiotic prophlaxis should not be considered as an alternative method to a gentle surgical technique and good sterile conditions. 56