Diyabetik ketoasidoz olgularında kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate variability in diabetic ketoacidosis patients
  1. Tez No: 452403
  2. Yazar: ARZU GÜLSEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AĞIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tip 1 diyabet hastalarının % 15-67'si diyabetik ketoasidoz tablosu ile başvurarak tanı alırken, takipli hastaların yaklaşık yılda % 1-10'u ketoasidoz tablosu ile başvururlar. Sinüs düğümü düzeyindeki otonomik etkileşimlerin dolaylı bir göstergesi olan kalp atım hızı değişkenliği, kalbin nöronal kontrolünün bir göstergesi olarak kullanılmaktadır.En erken kardiyak otonom nöropati bulgusu, hatta subklinik aşamada görülebilen, kalp atım hızı değişikliğinde azalma olmasıdır. Kardiyak otonom nöropati patogenezinde sürecin başlamasında ana neden, kan şeker regülasyonunun kötü olmasıdır. Çalışmamızın amacı, tip 1 diyabetin akut komplikasyonu olan diyabetik ketoasidoz tablosunun kalp atım hızı üzerinde meydana getirdiği değişiklerin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Doktor Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mayıs–Aralık 2016 tarihleri arasında diyabetik ketoasidoz tanısı alan hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastaneye ilk başvuru anında ve DKA tablosundan çıktıktan 72 saat sonra 24 saatlik Holter EKG'leri prospektif olarak çekildi ve değerlendirildi. Araştırmaya DKA tablosunu karşılayan 18 hasta alındı.Konjenital kardiopati, kardiak cerrahi öykü, kardiak otonom nöropatiye bağlı olmayan aritmisi olmayanlar, ketoasidoz kriterlerini karşılamayan olgular ise çalışmaya dahil edilmedi. Gruplar Paired-t testi, Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı.Tüm istatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences 18.0 Microsoft for Windows programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: While 15-67 % of Type 1 diabetic patients are first diagnosed as diabetic ketoacidosis (DKA), and during their follow-up period, approximately 1-10% of patients present with ketoacidosis annually. Heart rate variability, an indirect indicator of autonomic interactions at sinoatrial node level, is used as a marker of heart neuronal control. The earliest cardiac autonomic neuropathy finding is that there is a decrease in heart rate variability which can be seen even at subclinical phase. The main initiating cause of cardiac autonomic neuropathy pathogenesis is poor glycemic control. The aim of our study was to assess the effects of diabetic ketoacidosis, an acute complication of type 1 diabetes, on heart rate variability. Material and Method: Patients who were admitted to Dr Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital between May and December 2016 with DKA diagnosis were enrolled in our study. Twenty four hour Holter electrocardiography of the patients were prospectively obtained and assessed when they have first admitted to our hospital and it has been repeated 72-hours after their recovery from diabetic ketoacidosis. Eighteen patients fulfilling DKA criteria were included in the study. Those with congenital cardiopathy, cardiac surgical history and arythmia which has not been not linked to cardiac autonomic neuropathy were excluded. The groups were compared in terms of Paired-t test and Wilcoxon test. All statistical analyses were carried out with Statistical Package for the Social Sciences 18.0 Microsoft for Windows programme.