Çift sıra ve tek sıra sütur teknikleri ile artroskopik rotator manşet tamiri yapılan hastalarda iyileşme dokusunun ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Ultrasonographic outcomes of healing after arthroscopic rotator cuff repair using double-row versus single-row suture techniques
- Tez No: 452423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Artroskopik rotator kaf tamirinde tek sıra ve çift sıra tamir uygulanan hastalarda iyi sonuçlar bildirilmiştir; birkaç çalışmada ise hem anatomik hem de biyomekanik olarak çift sıra tamirin üstünlüğü gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızın amacı çift sıra ve tek sıra teknikle tamir edilen rotator manşet rüptürlerinin sonuçlarını retrospektif olarak karşılaştırmak ve sonucu rapor etmektir. Bu çalışmada retrospektif ve tek merkezli olarak 2014-2016 yılları arasında artroskopik rotator kaf tamiri yapılan hastaların verileri taranmıştır. Hastaların preop, postop 12. Aydaki VAS skorları, eklem romları, Constant ve UCLA skorları değerlendirildi. Hastaların 1. yıl sonunda çekilen USG sonucunda iyileşme oranları ve hastaların fonksiyonel sonuçları 2 grup arasında karşılaştırıldı. Gruplar arasında; yaş, cinsiyet, taraf yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). USG sonuçlarına göre rerüptür oranları tek sırada %33, çift sıra grubunda ise %7 olarak bulundu. Ameliyat öncesi ve sonrasındaki Constant, VAS ve UCLA skorlarındaki değişimler gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çift sıra teknik, tek sıra tekniğin eksik kalan yanlarını tamamlamak için geliştirilmiştir ve sonuçlar tek sıra grubuna göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Good results have been reported in patients who underwent single row and double row repair in arthroscopic rotator cuff repair. A few clinical studies have demonstrated the structural superiority of the double-row technique. The purpose of our study is to compare and report the results of rotator cuff ruptures repaired with double row and single row techniques retrospectively. In this retrospective study, we scanned the data of patients who underwent arthroscopic rotator cuff repair in the years 2014-2016 at a single center. The patients preoperatively, postoperatively at 12 months VAS scores, joint ROMs, Constant and UCLA scores were evaluated. At the end of the first year of the study, USG was performed to evaluate the healing rates and the functional outcomes of the patients were compared between the two groups. There was no statistically significant difference in terms of age, sex, and sides among the groups (p> 0.05). According to USG results, rerupture rates were found to be 33% in single-row and 7% in double-row group. Changes in the Constant, VAS and UCLA scores before and after the operation were statistically significant between the groups. The double-row technique was developed to improve the deficiencies of the single-row technique and the results were higher than the single row group.