Polikistik over sendromu olan hastalarda renal rezistif indeks düzeyinin değerlendirilmesi
Evalution of renal resistive index level in patients with policystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 452424
  2. Yazar: GÜLSEN TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu insülin direnci ,obezite ve bir çok hormonal bozuklukla ilişkili bir hastalıktır. Yüksek renal rezistif indeksin diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili olduğu saptanmıştır.Bu çalışmada PKOS ile renal rezistif indeks arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem ve gereçler: Bu çalışmaya 109 PKOS'lu hasta ve 107 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 216 kişi dahil edildi. Tüm hastaların açlık kan şekeri, kreatinin, insülin ,LH, FSH, DHEAS, 17-OH progesteron, lipit değerleri ölçüldü. Ayrıca kan basınçları ve vücut kitle indeksleri kaydedildi. Renal rezistif indeks renal doppler USG yaptırılarak ölçüldü. PKOS ile renal rezistif indeks arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Her iki grup yaş bakımından benzerdi (p= 0.790). Grupların kreatinin değerleri arasında fark saptanmadı (p=0.303).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of renal resistive index level in patients with policystic ovarian syndrome Aim : Polycystic ovarian syndrome is associated with insulin resistance, obesity and many other hormonal disorders. High level of RRI has been found to be associated with diabetes, hypertension and cardiovascular diseases. In this study we aimed to investigate the associated between RRI and PCOS. Materials and Methods: A total of 216 subjects, 109 PCOS patients without any comorbidity and 107 healthy subject were enrolled. Fasting blood glucose, creatinine, insulin, LH, FSH, DHEAS, 17-OH progesterone, lipids were measured. Blood pressures and body mass indexes were recorded. Renal resistive index values were measured with renal doppler USG. The association between PCOS and renal resistive index was investigated. Results: The groups were comparable according to the age and creatinine (p= 0.790 , p=0.303).