Karaciğer fibrozisini değerlendirmede difüzyon ağırlıklı mr görüntülemenin rolü
- Tez No: 452471
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Karaciğer fibrozisi, kronik karaciğer hastalarında sıklıkla görülmekte olup erken dönemde tespit edildiğinde antifibrotik tedaviye olumlu yanıt vermektedir. Karaciğer fibrozisi günlük pratikte parankim biyopsisi ile tespit edilmektedir ve alternatif noninvaziv tanı yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada amaç difüzyon MR görüntüleme ile fibrotik karaciğerin apparentdiffusioncoefficient (ADC) değerini belirlemek ve fibrozisi belirlemedeki yerini araştırmaktır. Çalışmada 43 hastada [31 kronik hepatit B hastası, 7 alkolik olmayan steatohepatit (NASH) hasta] görüntüleme 1.5 T, solunum tetiklemeli DW-SS-EPI MR tekniğiyle yapıldı (b değeri 1000 s/mm2). Hasta tanıları histopatolojik değerlendirme ile elde edildi. Karaciğerin 4 ayrı noktasından ADC değerleri ölçüldü. ADC değerleri, sol lobun lateral ve medialsegmenti ile sağ lobun anterior ve posteriorsegmentinde, kapsülden ve ana vasküler yapılardan uzak yerde yaklaşık 2 cm çapında ROİ (region of interest) kullanılarak hesaplandı ve ortaya çıkan dört değerin ortalaması alındı. Fibrozisin patolojik derecelendirilmesinde ISHAK skoru kullanıldı. ISHAK evreleme sistemine göre 0 dan 6 ya kadar fibrozis derecesi vardı.
Özet (Çeviri)
Liver fibrosis is frequently seen in patients with chronic liver disease and responds positively to antifibrotic therapy, when detected in early stages. In routine daily practice, liver fibrosis is usually diagnosed by means of parenchymal biopsy but alternative non-invasive diagnostic methods are required. The aim of this study was to determine the apparentdiffusioncoefficient (ADC) values of liver fibrosis in diffusion MR imaging and investigate their role in detecting fibrosis. In the study a total of 43 patients [31 chronic hepatitis B, 7 non-alcoholic steatohepatitis patients] were examined with 1.5 T, respiratory triggered DW-SS-EP MRI technique. (b value of 1000 s/mm2). Patient's diagnosis were determined by means of histopathological evaluation. ADC values were measured in the lateral and medial segment of the left lobe, anterior and posterior segment of the right lobe apart from the capsule and major vascular structures, at approximately 2 cm diameter, using ROI (region of interest). The mean of the four separate values was calculated. ISHAK score was used for pathologic grading of fibrosis. ISHAK consists of a grading system of 0 to 6, depending on the degree of fibrosis. There was a significant difference between the ADC values of nonfibrotic (F0) and moderate-to-severe fibrotic (F3, F4, F5, F6) liver of the patients.