Karaciğer fibrozisini değerlendirmede kullanılan APRI skoru, shear wave elastografi ve karaciğer biyopsi sonuçlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of APRI score, shear wave elastography and liver biopsy results used to evaluate liver fibrosis
- Tez No: 744657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma ile karaciğer fibrozis tanılı hastalarda APRI skoru ve Shear wave elastografi (SWE) sonuçları ile karaciğer biyopsisi kıyaslanarak, karaciğer fibrozisinin tespiti ve evrelendirilmesinde yeni cut-off değerleri belirlenerek, non-invaziv testlerin tanısal başarısının araştırılması, doğruluğunun değerlendirilmesi ve rutin kullanım için uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Merkezimizde Ocak 2018 ile Kasım 2021 tarihleri arasında karaciğer fibrozisine yönelik tetkik edilip, karaciğer biyopsisi yapılan 332 hastadan 99 hasta çalışmaya dahil edildi ve 233 hasta çeşitli nedenlerle çalışma dışı bırakıldı. Ishak skoru F0-2 önemli olmayan fibrozis ve F3-6 önemli fibrozis olarak; Ishak skoru F0-4 şiddetli olmayan fibrozis ve F5-6 şiddetli fibrozis (siroz) olarak tanımlandı. Araştırma verisi IBM SPSS 22.0 programı aracılığıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to investigate the diagnostic success, evaluate accuracy and determine the suitability for routine use of non-invasive tests; by comparing APRI scores and Shear wave elastography (SWE) results with liver biopsies, detection of liver fibrosis and determining new cut-off values for staging of patients with liver fibrosis diagnosis. Patients and Methods: 99 out of 332 patients who were investigated for liver fibrosis and those who underwent liver biopsy in our center between January 2018 and November 2021 were included in the study and 233 patiens were excluded for various reasons. The definitions were made as follows; Ishak score F0-2 as insignificant fibrosis and F3-6 as significant fibrosis; Ishak score F0-4 as non-severe fibrosis and F5-6 as severe fibrosis (cirrhosis). Research data were assessed through IBM SPSS 22.0 program.