1-18 yaş arasındaki çocuklarda sitomegalovirüs enfeksiyon görülme sıklığının real-time pcr yöntemi ile belirlenmesi
Determining prevalence of CMV infection in children between the ages of 1 and 18 using the real-time pcr method
- Tez No: 452472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÇEKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1-18 yaş arasındaki çocuklarda CMV enfeksiyon görülme sıklığının real-time PCR yöntemi ile belirlenmesi Sitomegalovirüs enfeksiyonu tüm toplumlarda yaygındır ve normal konaklarda nadir olarak semptomatik enfeksiyon ile ilişkilidir. Buna karşılık, immün sistemi baskılanmış hastalarda çoklu organ hastalığının önemli bir nedenidir. Sitomegalovirüs ayrıca önde gelen bir konjenital enfeksiyon nedenidir ve çocuklarda santral sinir sistemi hastalığı ve işitme kaybının önde gelen enfeksiyöz nedenidir. CMV başlıca virüs saçan çocuk veya erişkinlerin vücut sıvıları ile temas ile bulaşmaktadır, bu nedenle CMV saçan cocuklar özellikle hamile kadınlara enfeksiyon bulaşı ve konjenital CMV enfeksiyonu riski artışı ile ilişkilidir. Bu çalışmaya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 1-18 yaş grubu 499 çocuk dahil edildi. Çocukların tükürük, idrar ve kan örneklerinde real-time PCR ile CMV-DNA varlığı araştırıldı. Türkiye'de bu yaş grubunda yapılan PCR temelli ilk araştırma olan çalışmamızda CMV-DNA ekstrete eden çocukların oranı %6,41 (32/499) olarak bulundu. Sitomegalovirüs ekstrete eden çocukların tümü dokuz yaş ve altında iken, 10 yaş ve üzerindeki çocukların klinik örneklerinde CMV-DNA varlığı saptanmadı. Sitomegalovirüs ekstrete etme oranı dokuz yaş ve altındaki çocuklarda %9,66 (32/331) ve altı yaş ve altındaki çocuklarda %13,6 (29/214) olarak bulundu. Vücut sıvılarında virüs ekstrete eden çocuklarda anemi görülme sıklığında istatistiksel olarak anlamlı (P=0,06) bir artış olduğunu bulunurken, diğer hastalıkların görülme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Polikliniğimize müracaat eden dokuz yaş altındaki her dört çocuktan birinin CMV ekstrete ettiğini bulduğumuz çalışmamız verilerinin anemi saptanan çocuklarda tanı ve tedavi planlamaları yapılırken CMV enfeksiyonlarını yönelik uygulamaların da akılda tutulması için farkındalık sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Determining prevalence of CMV infection in children between the ages of 1 and 18 using the real-time PCR method CMV infection is common in all societies and is rarely associated with symptomatic infections in normal hosts. Having said that it is an important cause of multiple organ disease in patients with suppressed immune systems. CMV is also a prominent cause of congenital disease and also a leading cause of central nervous system disease and hearing loss in children. CMV most frequently spreads with the bodily fluids of children and adults disseminating viruses. That is why children spreading CMV are particularly associated with passing infection to pregnant women and increased risk of congenital CMV infection. 499 children from the 1-18 age group applying to the Paediatric Polyclinic have been included in this study. The real-time PCR method was performed on children's saliva, urine and blood samples to determine the presence of CMV-DNA. This is the first PCR-based study of its kind in Turkey to be carried out on this age group. The ratio of children excreting CMV-DNA was found to be 6.41% (32/499). All the children excreting CMV were under nine years of age. None of the children older than 10 carried CMV-DNA. The rate of excreting CMV in children under nine years of age was 9.66% (32/331) and 13.6% (29/214) in children under the age of six. There was a statistically significant increase in the prevalence of anaemia in children carrying the virus in their bodily fluids (p=0.06). A statistically significant relation was not identified with the prevalence of other diseases. The study determined that 25% of children under the age of nine applying to our polyclinic excreted CMV. We believe that this study will increase awareness in considering procedures aimed at CMV infections while diagnosing and planning treatment for children with anaemia