Radius distal uç kırıklarında kilitli volar plaklama ile açık redüksiyon internal fiksasyon klinik sonuçlarımız
Clinical results of open reduction and internal fixation with volar locking plate in radius distal fractures
  1. Tez No: 452473
  2. Yazar: FAZLI LEVENT UMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fazlı Levent UMUR, Radius Distal Uç Kırıklarında Kilitli Volar Plaklama ile Açık Redüksiyon İnternal Fiksasyon Klinik Sonuçlarımız. Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2015. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde, Ekim 2010 Mart 2015 tarihleri arasında radius alt uç kırığı tanısı ile volar anatomik kilitli plak ile cerrahi olarak tedavi edilen ortalama takip süreleri 8.8 (6-18) ay ve ortalama yaşları 44 (20-81) olan 23 vakanın retrospektif olarak dosya taramasıyla elde edilen bulguları değerlendirildi. AO sınıflama sistemine göre 8 kırık A2 (%34), 5 kırık C2 (%21), 3 kırık A3 (%13), 2 kırık B1 (%8), 2 kırık B3 (%8), 2 kırık C3 (%8) ve 1 kırık C1 (%4) olarak sınıflandırıldı. Frykman sınıflamasına göre ise 6 kırık tip 2 (%26), 6 kırık tip 3 (%26), 5 kırık tip 4 (%21), 4 kırık tip 8 (%17), 1 kırık tip 6 (%4), 1 kırık tip 7 (%4) olarak değerlendirildi Hastaların değerlendirmesinde Stewart radyolojik kriterleri, eklem hareket açıklıkları, fonksiyonel sonuçların ölçeklenmesinde QuickDASH-T ve Gartland-Werley anket skorları kullanıldı. Gartland-Werley skorlarına göre hastaların 11'inde mükemmel (%47), 8'inde iyi (%34) ve 4'ünde orta (%17) sonuçlar elde edildi.Stewart radyolojik değerlendirme sistemine göre hastaların 16'sında (%69) mükemmel, 5'inde iyi (%21), 2'sinde orta sonuçlar bulundu. Hasta grubumuzda QuickDASH-T anket sonuçları ortalama 7.9 (0-22.7) bulunurken Gartland-Werley skorları ortalama 4.17 (0-13) olarak bulundu. Komplikasyon olarak 2 hastada refleks sempatik distrofi görüldü. Sonuç olarak radyolojik, fonksiyonel sonuçlar ve komplikasyon oranları açısından çalışmamızda literatürdeki çalışmalarla benzer sonuçlar bulundu. Radius distal uç kırıklarında volar kilitli plak uygulamaları, dikkatli pre operatif planlama ve tekniğe uygun, özenli cerrahi yaklaşım ve sistematik rehabilitasyon ile başarılı sonuçlar elde edilebilen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Fazlı Levent UMUR, Clinical Results of Open Reduction and Internal Fixation with Volar Locking Plate in Radius Distal Fractures. İstanbul, 2015. In this study, results of 23 patients with an average follow-up time for 8,8 months (6-18) and with a mean age of 44 (20-81), diagnosed with radius distal fracture and treated surgically with volar locking plate between the dates October 2010 and March 2015 in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital Orthopaedics and Traumatology Clinic, evaluated retrospectively from patient files. There were 8 type A2 (34%), 5 type C2 (21%), 3 type A3 (13%), 2 type B1 (8%), 2 type B3 (8%), 2 type C3 (8%) and 1 type C1 (4%) fractures according to the AO Classification System. According to the Frykman Classification there were 6 type 2 (%26), 6 type 3 (%26), 5 type 4 (%21), 4 type 8 (%17), 1 type 6 (%4) and 1 type 7 (%4) fractures. Stewart's radiological criteria and range of motion were used in clinical and radiological evaluation. QuickDASH-T and Gartland-Werley scores were used for functional assessment. Eleven patients (47%) had excellent, 8 patients (34%) had good and 4 patients (17%) had moderate functional scores according to Gartland-Werley scoring scale. Sixteen patients (69%) were excellent, 5 patients (21%) were good and 2 patients were moderate according to Stewart's radiological criteria. Average QuickDASH-T score was 7.9 (0-22.7) and average Gartland-Werley score was 4.17 (0-13). Two patients suffered reflex sympathetic dystrophy as a complication. In conclusion, the outcomes of this study is consistent with the other studies in literature by means of radiological findings, functional results and complication rates. Volar locking plating in radius distal fractures is a reliable treatment method with successful results with careful preoperative planning, attentive surgical approach and systematical rehabilitation.