Deneysel artritte intraartiküler uygulanan mezenkimal kök hücre uygulamasının değerlendirilmesi ve diğer tedavilerle karşılaştırılması
Effectiveness of mesenchymal stem cell therapy in experimental inflammatory arthritis and comparison with the other intra-articular treatments
- Tez No: 452488
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kronik artrit, inflamatuvar eklem tutulumu ile karakterize yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasara neden olabilen klinik bir tablodur. Kronik inflamatuvar hastalıklarda mezenkimal kök hücreler (MKH), immünmodülatör, antiinflamatuvar ve rejeneratif kapasitelerinden dolayı dirençli vakalarda alternatif bir tedavi seçeneği olarak denenmektedir. Amaç: Bu çalışmada adjuvan ile oluşturulmuş artritli ratlarda intraartiküler (İA) uygulanan MKH'lerin sinoviyal inflamasyon üzerindeki etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi ve tedavi etkinliğinin İA uygulanan triamsinolon ve etanersept ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmada toplam 48 adet Sprague-Dawley türü erkek rat kullanılmıştır. Artrit modeli Complete Freund Adjuvant'ın (CFA) ratların sağ diz eklem boşluğuna İA uygulanması ile oluşturulmuştur. Artritin kronikleştiği 3.haftada İA tedaviler uygulanmıştır. Artritin şiddetini belirlemede yarı-kantitatif bir derecelendirme sistemi kullanılmıştır. Bulgular: Artrit oluşturulup İA salin verilen plasebo tedavi grubu ile İA MKH verildikten 3 hafta sonra sakrifiye edilen grup arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır. Plasebo tedavi grubu ile İA MKH verilip 6 hafta sonra, İA Triamsinolon verilip 1 hafta sonra sakrifiye edilen ve İA etanersept verilip 2 hafta sonra sakrifiye edilen gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada İA uygulanan steroid en etkili tedavi olarak bulunmuştur. Kronik inflamatuvar artritte MKH uygulamasının etkin olduğu gözlemlenmiştir. MKH kaynağı, uygulama sıklığı, uygulama şekli ve miktarı konusunda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic arthritis is a clinical entity which is characterized with inflammatory joint involvement, affects life quality and may cause sequels without treatment. Mesenchymal stem cell (MSC) treatment is recently considered as an alternative treatment for chronic inflammatory diseases which are refractory to treatment due to their immunomodulator, antiinflammatory and regenerative capacities. Aim: In this study, we aimed to evaluate the histopathologic effects of MSC's on synovial inflammation in rats that have experimental arthritis induced by adjuvants and compare the effectiveness of the treatment with intra-articular (IA) triamsolon and IA etanercept treatment. Methods: In this study, 48 Sprague-Dawley male rats were used. Experimental arthritis model was formed by IA administration of Complete Freund Adjuvant (CFA) to the rats' right knee joint spacing. IA treatments were administered at 3rd week when the arthritis became chronic. A semiquantitive staging system was used for detection of the arthritis severity. Results: There were no statistically significant differences between the placebo group (IA saline group) and treatment group (sacrificed three weeks after IA MSC treatment). Placebo group was compared with the treatment group which sacrificed 6 weeks after IA MSC, a week after IA triamsolon and 2 weeks after IA etanercept treatment and statistically significant differences were detected. Conclusion: In this study, IA steroid treatment found as the most efficient treatment. It was observed that MSC administration was efficient chronic inflammatory arthritis. Further investigations are needed for MSC sources, treatment intervals, administration methods and dosages