Erken puberteli ve prematür telarşlı kız çocuklarında serum ve idrar poliklorlu bifenil seviyelerinin tespit edilmesi ve over hücre kültüründe hücre içi östrojen metabolizması üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of serum and urinary levels of polychlorinated biphenyls in girls precocious puberty and premature thelarche and investigation of their effects on intracellular estrogen metabolism in ovarian cell culture
  1. Tez No: 452487
  2. Yazar: ADEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Erken puberte ve prematür telarş kız çocuklarında sıktır ve etyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Altta yatan birçok farklı neden olduğu bilinmektedir ve endokrin bozucu maddelerdeler de altta yatan nedenlerden birisidir. Endokrin bozucular arasında çok toksik ve çok uzun ömürlü olmalarından olayı PCB'ler östrojenik etkileri ile bu tablolara yol açabilirler. Bu çalışmada PCB'ler ile erken puberte ve prematür telarş arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Erken puberteli ve prematür telarşlı kızların serum ve idrar PCB düzeylerini, aynı yaş grubundaki sağlıklı kız olguların düzeyleri ile karşılatırdık. Ayrıca PCB karışımlarını (Aroclor 1254 ve Aroclor 1260), OVCAR3 ve HGF-1 hücre serilerine Fulvestrant ile birlikte veya tek başlarına ayrı ayrı uygulayarak hücre içi östrojen metabolizmasına etkilerini CYP11A, CYP17, CYP19, COMT, 17ß-HSD1 ve 17ß-HSD2 enzimlerinin mRNA ekspresyonlarını ölçerek araştırdık. PCB'lerin idrar ve serum örneklerinden miktarlarını GC-EDC cihazı ile ölçtük. Hücre kültüründe enzim mRNA ekspresyonlarını değerlendirmek içinde RT-PCR kullandık. Serum da tüm gruplar bir değerlendirildiğinde PCB 138, PCB 151 ve PCB 101'i en sık olarak saptadık. Grupları ayrı ayrı değerlendirdiğimizde kontrol grubunda serumda en sık PCB 151, prematür telarş ve erken puberte gruplarında ise en sık PCB 138'i saptadık. İdrar örneklerinde tüm olgularda en sık PCB 151, PCB 18 ve PCB 66'yı saptadık. Kontrol grubunda idrarda en sık PCB 151, prematür telarş ve erken puberte gruplarında ise en sık yine PCB 52 saptadık. Aroclor 1254 ve 1260 hücre serilerinde östrojen metabolizmasındaki görevli enzimleri genel olarak inhibe ederek enzim mRNA ekspresyon düzeylerini değişik oranlarda düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Premature puberty and thelarche are frequent conditions for female children, but the ethiologic reasons have not been obviously demonstrated yet. Many underlying causes are known and endocrinologic disruptors are one of them. Among endodocrinologic ones, PCBs may cause this kind of conditions due to their high toxicity and long-term effects. The aim of this study is to investigate potential relationship between PCBs and premature puberty and thelarche. Serum and urine PCB levels of female children with premature puberty and thelarche were compared with same-age-group healthy female children. In addition, by applying PCB mixtures (Aroclor 1254 ve Aroclor 1260) to the OVCAR3 ve HGF-1 cell series seperately with and without Fulvestrant, effects on intracellular estrogen mechanisms were evaluated via alterations in mRNA expressions of CYP11A, CYP17, CYP19, COMT, 17ß-HSD1 and 17ß-HSD2 enzymes. Serum and urine PCB levels were measured with GC-EDC device and mRNA expressions in cell cultures were evaluated with RT-PCR. In overall interpretations of serum samples, PCB 138, PCB 151 and PCB 101 were most frequently detected. In control group, mostly PCB 151 was detected, but in premature puberty and thelarche group, most commonly PCB 138 was detected. In overall interpretations of urine samples, PCB 151, PCB 18 and PCB 66 were most frequently detected. In control group, mostly PCB 151 was detected, but in premature puberty and thelarche group, yet again, most commonly PCB 52 was detected. Aroclor 1254 ve 1260 had a general inhibitory effect on enzymes of intracellular estrogen mechanisms and decreased mRNA expression levels in varied degrees.