Mast hücre stabilizatörü ketotifen'in deneysel abdominal aort anevrizması modelinde anevrizma gelişimi üzerine koruyucu etkinliğinin disodyum kromoglikat ile karşılaştırılması
Comparing the protective effects of mast cell stabilizers ketotifen with disodium cromoglycate on development of aneurysms on the experimental abdominal aortic aneurysm model
- Tez No: 452489
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK DEMİRKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mast hücre stabilizatörü Ketotifen'in deneysel abdominal aort anevrizması modelinde anevrizma gelişimi üzerine koruyucu etkinliğinin Disodyum Kromoglikat ile karşılaştırılması; Bu çalışmada ratlar üzerinde deneysel elastaz modeli oluşturarak mast hücre stabilizatörleri olan Disodyum Kromoglikat (DSCG) ve Ketotifen'in anevrizma gelişimine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Ratlar dört gruba ayrıldı ve sham grubuna intraaortik salin infüzyonu, diğerlerine ise elastaz infüzyonu uygulandı. İnfüzyon sonrası çalışma gruplarından birine Ketotifen, diğerine DSCG tedavisi uygulandı. 0, 14. ve 28. günde Ultrasonografi (USG) ile çap ölçümleri yapıldı. Patolojik incelemelerde aort duvar kalınlık ölçümleri, mast hücre sayımı, elastin ve kollajen düzeylerinin tespiti, MMP-2 ve MMP-9 pozitif hücre sayımları yapıldı. Anevrizma modeli oluşturmada %100 başarı sağlandı. Ketotifen ve DSCG gruplarında ultrasonografik, histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemelerde kontrol grubuna kıyasla anevrizma gelişiminin azaltıldığı veya önlendiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Comparing the protective effects of mast cell stabilizers Ketotifen with Disodium Cromoglycate on development of aneurysms on the experimental abdominal aortic aneurysm model; In this study we aimed to develop an experimental elastase model on the rats, and compare the protective effects of Ketotifen and Disodium Cromoglycate (DSCG) known as mast cell stabilizers on the development of aneurysm. Rats were divided into four groups and infused intraaortic salin to the sham group and elastase to the others. Following the infusion, one of the working group was treated with Ketotifen and the other was treated with DSCG. On 0, 14 and 28th days, we measured the aortic diameters with USG. In pathologic examinations, mast cells, MMP-2 and MMP-9 positive cells were counted. Degranulation levels, elastin and collagen levels and aortic thickness were measured. We successed with creating aneurysm model one hundred percent of rats. Compared to control group, in both Ketotifen and DSCG groups, reduction or prevention from aneurysm formation were detected by ultrasonographic, histopathological and immunohistochemical studies.