Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) tanısı alan hastaların yaşam tarzı değişikliği önerilerine uyumu ve tedavi öncesi ve sonrası reflü şiddeti ve semptom profilinin incelenmesi
İnvestigation of symptom profile and adaptation to lifestyle modifications in gerd patients before and after treatment
- Tez No: 452496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, GÖRH tanısı konulan hastaların, yaşam tarzı değişikliği önerilerine uyum durumları ile hastaların tedavi öncesi ve sonrası reflü şiddeti ve semptom profilini incelemektir. Çalışmaya ilk kez GÖRH tanısı alan 50'si erkek ve 50'si kadın olmak üzere toplam 100 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara sosyodemografik bilgiler, semptom profili ve tutum ve davranışların sorgulandığı formlar ile ''Gastroözofageal Reflü Hastalığı Anketi (GERD-Q)'' ve ''Reflü Belirti İndeksi'' yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Hastalar uygulamaları gereken yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme alışkanlıkları konusunda ortalama 20 dakika süreyle bilgilendirildi. Tedavi amaçlı yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte 4 haftalık esomeprazol 40 mg/gün tedavisi başlanan hastalar 4 hafta sonra kontrole çağrıldı. Kontrole çağrılan hastalara tedavi öncesi uygulanan form ve anketler tekrar uygulandı. Hastaların sosoyodemografik verileri, semptom profilleri ve tutum ve davranışları incelenip, tedavi öncesi ve sonrası semptom skorları birbirleriyle karşılaştırıldı. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 22.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı ölçütler (ortalama değer, standart sapma, yüzde oranları), ''Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi'', ''Eşleştirilmiş Örneklem T-Testi'' ve ''Bağımsız Örneklem T-Testi'' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate symptom profile and adaptation to the lifestyle modifications before and after treatment in newly diaognosed GERD patients. A total of 100 newly diagnosed GERD patients (50 male and 50 female) were included in this prospective and observational study conducted via a face-to-face administration of the questionnaire forms including items on sociodemographic features, symptom profiles, eating habits, attitudes and behaviours for GERD. To investigate the reflux severity and to evaluate the treatment response, ''Gastroesophageal Reflux Disease Questionnaire (GERD-Q)'' and ''Reflux Symptom İndex'' were used. All of the patients that included to the study were informed about lifestyle modifications and eating habits for approximately 20 minutes. Phamacological therapy (esomeprazol 40 mg/day) with therapeutic lifestyle changes were started as initial therapy. After 4 weeks of treatment, questionnaires and forms were administered to the patients again. Sociodemographic characteristics, reflux profiles, patient's attitudes, behaviours and habits were analyzed and symptom scores were compared before and after treatment. The data obtained was evaluated by using SPSS for Windows 22.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows).