Serebral palsili çocuklarda diz fleksiyon deformitesinin tedavisinde kontrollü hemiepifizyodez sonuçlarımız
The results of guided hemiepiphysiodesis in the treatment of knee flexion deformity in patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 452495
  2. Yazar: SERKAN AKPANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rijit diz fleksiyon kontraktürleri (DFK) serebral palsili (SP) çocukların alt ekstremitelerde görülen en önemli sorunlardan birisidir. Yürümede güçlük, ön diz ağrısı, patella stres kırıkları gibi birçok problem ile karşımıza çıkmaktadır. Diğer yöntemlere göre daha az invaziv ve etkili olduğunu düşündüğümüz sekiz plakla yaptığımız kontrollü hemiepifizyodez sonuçlarını klinik ve radyolojik parametreler ile sunmak amacıyla çalışmamızı tasarladık. Nisan 2009 ile Temmuz 2015 tarihleri arasında rijit diz fleksiyon kontraktürü nedeniyle 25 Serebral Palsili çocuğun 43 distal femuruna 8-plak ile anterior hemiepifizyodez uygulandı. Hastaların klinik sonuçları ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ), popliteal açı, diz fleksiyon kontraktürü ve diz eklemi hareket açıklığı ile değerlendirildi. Ortalama 16,4 ay (6-38 ay) takip neticesinde ameliyat öncesi ortalama fleksiyon kontraktürü 33,56±8,69 dereceden 14,33±9,97 dereceye geriledi. Popliteal açı 76,79±10,55 dereceden 52,88±12,42 dereceye geriledi. KMFÖ-88 58,44±14,42'den 64,92±15,92'ye artış gösterdi. 8 hastada fleksiyon kontraktürü tama yakın düzelirken, 15 hastada belirgin düzeyde azaldı. 2 hastada fleksiyon kontraktürü aynı kalarak ilerlemenin önüne geçildi. Elde ettiğimiz olumlu klinik ve radyolojik sonuçlar neticesinde SP'li çocuklardaki DFK'de 8-plak kullanarak yapılan kontrollü femur distal anterior hemiepifizyodezin iskelet gelişimini tamamlamamış çocuklarda etkili bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Mini-invaziv bir yöntem olması, ameliyat sonrası immobilizasyon gerektirmemesi ve maliyetinin ucuz olması tekniğin başlıca avantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
The results of guided hemiepiphysiodesis in the treatment of knee flexion deformity in patients with cerebral palsy The fixed knee flexion deformity (FKFD) is an important lower extremity problem in patients with cerebral palsy (CP). FKFD is usually associated with many problems, including gate abnormalities, anterior knee pain, and patellar stress fractures. This study presents the clinical and radiological results of guided hemiepiphysodesis of eight plates. From April 2009 to July 2015, guided hemiepiphysodesis of eight plates was performed on 43 distal femurs of 25 patients with CP because of fixed knee flexion contractures. The clinical results of the patients were evaluated, pre- and post-operatively, by gross motor function measure-88 (GMFM-88) scores, popliteal angles, knee flexion contractures, and knee motion ranges. After a mean follow-up of 15.8 months (6 to 30 months), flexion contracture and popliteal angle decreased after the operation from 33.56±8.69 to 14.33±9.97 degrees, and 76.79±10.55 degrees to 52.88±12.42 degrees, respectively. GMFM-88 scores increased after the operation from 58.44±14.42 to 64.92±15.92. In 8 patients, flexion contracture was completely corrected, and in 15 patients it was considerably decreased; however, in 2 patients, flexion contracture remained unchanged, and therefore the procedure prevented progression. Guided hemipihysodesis with 8 plates is an efficient treatment method in CP patients with knee flexion contractures whose skeletal systems haven't reached maturity. The advantages of the method are the mini-invasive incision, that it does not require immobilization, and that it is inexpensive.