Akciğer kanseri tanısı konmuş hastaların ve bakım veren yakınlarının sigara bırakmaya ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitudes of patients who were diagnosed lung cancer and their relatives who take care of them
- Tez No: 452497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Sigara kullanımı akciğer kanserinin en yaygın önlenebilir nedenidir. Bu çalışmanın amacı akciğer kanseri tanısı alan hastaların ve bu hastaların yakınlarının sigara bırakmaya ilişkin tutumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Gönüllü olan 107 akciğer kanseri hastası ve 88 hasta yakını çalışmaya dahil edildi. Hastaların sigara bırakmaya ilişkin tutumlarını belirlemek için 18 sorudan oluşan ve hasta yakınlarının sigara bırakmaya ilişkin tutumlarını belirlemek için 16 sorudan oluşan toplam 2 anket uygulandı. Tüm katılımcıların sosyodemografik özellikleri, hastalar için aldıkları tanılar ve hastalığın evresi, hasta yakınları için ise hastayla olan yakınlık dereceleri ve aynı evde yaşama durumu, sigara içme ve bırakma tutumlarıyla birlikte incelendi. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 20.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Smoking is the most common preventable cause of lung cancer. The aim of this study is to evaluate the attitude of patients who were diagnosed lung cancer and their relatives towards smoking cessation. Materials and Methods: 107 patients and 88 patients' relatives were included in the study voluntarily. 2 questionnaires were conducted to assess the attitude of lung cancer patients and their relatives about smoking cessation. One consists 18 questions and applied to the patients directly and the other which consists 16 questions and applied to the relatives of diagnosed patients. Hystological diagnosis and stage of disease of patients, degree of relationship, status of living at the same or different place for the patients' relatives are evaluated all together with their sociodemographic characteristics and attitudes towards smoking and smoking cessation. The data obtained was evaluated by using SPSS for Windows 20.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows).