Atipik lipomatöz tümörlerde MDM2, CDK4 ve P16 protein ekspresyonunun tanısal etkinliği ve morfolojik değişkenlerle ilişkisi
Diagnostic utility of MDM2, CDK4 and P16 protein expression in atypical lipomatous tumors and their relation with other morphologic parameters
- Tez No: 452542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KEMAL TÜRKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Liposarkomlar erişkin dönemde en sık görülen yumuşak doku sarkomlarıdır. Atipik lipomatöz tümör/ iyi diferansiye liposarkom (ALT/İDL), liposarkomların %40-45'ini oluşturur ve agresif adipositik tümörlerin en geniş kısmını teşkil eder. Benign adipositik tümörlerle iyi diferansiye liposarkomun ayırıcı tanısı yalnızca morfolojik kriterler kullanıldığında zor olabilmektedir. Biz de çalışmamızda iyi diferansiye liposarkom ile karışabilecek adipöz tümörler arasındaki ayırıcı tanıda CDK4, MDM2 ve p16 proteinlerinin varlığını ve tanısal etkinliğini immünhistokimyasal yöntemle araştırdık. Ayrıca bu parametrelerin yaş, lokalizasyon, tümör boyutu gibi diğer prognostik faktörlerle ilişkisini inceledik. Çalışmamıza 85 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması ve standart sapması 54.1 ± 14.9' dur. Hastalar tanılarına göre benign, şüpheli ve malign olmak üzere üç gruba ayrıldı. Benign, şüpheli ve malign gruplardaki hasta sayıları sırasıyla 31 (%36.47), 20 (%23.53), 34 (%40)' tür. MDM2 ekspresyon oranı ortalaması benign, şüpheli ve malign gruplarda sırasıyla %12.03, %31.40, %64.71; CDK4 ekspresyon oranı ortalaması benign, şüpheli ve malign gruplarda sırasıyla %6.10, %17.90, %50.09; ve p16 ekspresyon oranı ortalaması benign, şüpheli ve malign gruplarda sırasıyla %9.58, %18.40, %58.53 olarak bulunmuştur. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. MDM2, CDK4 ve p16 boyanma oranlarının malignitiye öngörmedeki duyarlılıkları sırasıyla %97.1, %73.5 ve %91.2 iken özgüllükleri %72.5, %90.2, ve %82.4 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak MDM2, CDK4 ve p16 immünhistokimyası ALT/İDL ve benign lipomatöz tümörleri ayırt etmede kullanılabilir. Bu işaretleyicilerin ikili ya da üçlü kombinasyonlar halinde kullanılması duyarlılığı ve özgüllüğü arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liposarcomas are the most common soft tissue sarcomas among the adults. Atypical lipomatouse tumors/ well differentiated liposarcomas (ALT/WDL) form 40-45 % liposarcomas. ALT/WDL constitutes the widest part of aggressive adipocytic tumors. Differentiation of WDL from benign adipocytic tumors is very difficult by using only morphological criteria. In this study, we evaluated the efficiency of CDK4, MDM2 and p16 in differentiation of WDL from benign adipocytic tumors. Additionally, we investigated the relationship between these proteins and some prognostic factors such as age, tumor localization and tumor size with immunohistochemistry statining. 85 patients were included in this study. The mean ages and standard deviations of patients were 54.1 ± 14.9. The patients were divided into three groups as benign, suspicious and malignant. The numbers of patients in benign, suspicious and malignant groups were 31 (36.47%), 20 (23.53%), 34 (40%), respectively. The mean MDM2 expressions according to groups were 12.03%, 31.40%, and 64.71%, respectively. The mean CDK4 expressions according to groups were 6.10%, 17.90%, 50.09%, respectively. The mean p16 expressions according to groups were 9.58%, 18.40%, 58.53%, respectively. There were statistically significant differences between groups according to MDM2, CDK4 and p16 expressions. The sensitivities of MDM2, CDK4, and p16 in prediction of malignity were 97.1%, 73.5%, and 91.2%, respectively. The specificities of these proteins were 72.5%, 90.2%, and 82.4%, respectively. In conclusion, MDM2, CDK4 and p16 can be used to differentiate ALT/WDL from benign lipomatous tumors. The sensitivity and specificity increase by using double and triple combinations of these markers.