Ebeveyn antropometrik ölçümlerinin çocuk baş çevresi üzerine etkisi
- Tez No: 452543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERRAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Baş çevresi ölçümü beyin gelişiminin değerlendirilmesinde önemli bir göstergedir. Literatürde çocuk baş çevresinin üzerine ailesel etkiyi inceleyen sadece birkaç çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ailesel ölçümlerin ve çocuk antropometrik ölçümlerinin çocuk baş çevresi üzerine etkilerini inceleyerek, bu faktörlerin dahil edildiği beklenen çocuk baş çevresi formülünü oluşturmayı amaçladık. Ocak 2012 ve Eylül 2014 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğan ve en az 2 yaşına kadar sağlam çocuk polikliniğinde takip edilen 204 sağlıklı çocuk (102 erkek 102 kız) ve ebeveynleri çalışmaya dahil edildi. Sonuç analizleri 189 çocuk ve ebeveynleri üzerine yapıldı. Çocuk ve ebeveynlerin antropometrik ölçümleri analiz edildi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile farklı parametrelerin çocuk baş çevresi üzerine etkisi değerlendirildi. Anne ve baba ortalama baş çevresi sırasıyla 54.4 cm ve 56 cm olarak hesaplandı. Anne ve baba ortalama baş çevresi farkı 1.66 cm idi. Çoklu doğrusal regresyon analizi ile yetişkin kadın baş çevresine etki eden tek faktörün boy olduğu bulundu. Diğer yandan, yetişkin erkek baş çevresinini hem boy hem de ağırlıktan etkilendiği görüldü. Tek yönlü varyans analizinde çocuk antropometrik ölçümleri, ebeveyn baş çevresi ve baba ağırlığı çocuk baş çevresi ile ilişkili bulunurken, regresyon analizlerinde anne baş çevresinin etkisi ortadan kalktı. Sonuç olarak, regresyon analizinde çocuk ağırlığı ve baba baş çevresi, çocuk baş çevresini etkileyen ana faktörler olarak bulundu. Beklenen çocuk baş çevresi regresyon denklemi, çocuk ağırlığı, ebeveyn baş çevresi ve anne-baba ortalama baş çevresi kullanılarak oluşturuldu. Ek olarak yetişkin erkek ve kadın baş çevresi persentilleri oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Head circumference measurement is an important indicator in predicting brain growth. There are few studies in literature examining the familial influence on child's head circumference. In the current study, we aimed to examine the effects of parental and the child's anthropometric measurements on child's head circumference and provide a formula to predict the child's head circumference by taking these factors into consideration. Two hundred and four healthy children (102 boys, 102 girls) born in Marmara University Pendik Research and Training Hospital between January 2012 and September 2014, who were followed up in the well child outpatient clinic for at least 2 years of age and their parents were included in the study. The final analysis were performed on 189 children and their parents. The child's and the parent's anthropometric measurements were analyzed and the effect of different parameters on the child's head circumference was assessed; conducting multiple linear regression analysis. Mean head circumference in mothers and fathers were 54.4 cm, and 56 cm respectively. Mean difference between mothers and fathers' head circumference was 1.66 cm. Multiple regression analysis yielded that height was the only factor that affects adult female head circumference. On the other hand, adult male head circumference was affected by both weight and height. In the univariate analysis, child's anthropometric measurements, parents' head circumference and fathers' weight were found to be associated with the child's head circumference; the effect of mother's head circumference diminished in further analysis by regression. In conclusion, child's weight and paternal head circumference were found as the main contributing factors to child's head circumference in regression analyses. Regression equations assessing predicted head circumference were built by using child's weight, paternal head circumference and mid-parental head circumference. In addition, percentiles of male and female adult head circumferences were provided.