Polyester pamuk ve viskon mamullerde kalitatif ve kantitatif boyarmadde tayini üzerinde bir inceleme
- Tez No: 45255
- Danışmanlar: M. ABDÜLHALİK İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu tezde esas olan tekstil boyamacılığında ve anal iz labaratuarlarında kul lanılabil inecek boyarmadde türü ve miktarının belirlenmesine yönelik yapılan ça lışmaları konu almaktadır, özellikle tekstilde birhayli kullanım alanı bulan polyester, viskon ve pamuk lifle rinde kalitatif ve kantitatif boyarmadde tayini araştırma ları, kimyasal prosesesler ve fiziksel metodlar incelen miş ve bunlar literatür olarak sunulmuştur. Kalitatif analize yönelik olarak elyafın cinsine ve herbir boyar madde grubuna yönelik kimyasal belirleme prosesleri ve topluca izlenecek yöntem çizelge halinde verilmiştir. Kontitatif analiz metodunda fotometrelerin kullanımı ve kimyasal metodlarla formül eşliğinde boyarmadde miktar tayini verilmiştir. Uygun olan metod belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This theses counters studies which try to determine the typo and the quantity of the dyeing materials to be used in analysis laboratories in textile dyeing processes. Information on the decision of choosing dyeing materials which are quite often used in polyester, viscose and cotton yarns, chemical processes and physical methods are given in this study. A table is given for the chemical processes and methods to be followed in qalitative analysis for fiber types and dyeing rnetarial types. In the quanti tative analysis method, the use of the dyeing quantities with chemical methods formulas are given.