Tüplü gül fidanı yetiştiriciliğinde farklı harç karışımlarının köklenme, aşı tutma ve fidan gelişimine etkileri
  1. Tez No: 45258
  2. Yazar: ESİN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Öz TÜPLÜ GÜL FİDANI YETİŞTİRİCİLİ?İNDE FARKLI HARÇ KARIŞIMLARININ KÖKLENME, AŞI TUTMA VE FİDAN GELİŞİMİNE ETKİLERİ Bu araştırmada, Rosa multiflora“İnermis”anaç çelikleri 7 farklı harç ortamına dikilmiş ve hiç gübre verilmeyen kontrol ile beraber 3 farklı gübre uygulanmıştır. Baccara çeşidi ile durgun T göz aşısı yapılmıştır. Anaç çeliği dikiminden deneme bitimine kadar aşılama öncesi; anaç çeliğinin köklenme oranı, anaç gelişmesi (en üstteki sürgünün uzunluğu ve çapı), anacın aşıya gelme oram ve aşılama sonrası ise; aşı tutma oranı, aşı sürme oranı, aşı gelişme kuvveti (aşı sürgün çapı), deneme sonunda elde edilen aşılı fidan oram belirlenmiştir. Arastama sonucunda genel olarak H7 : Açık arazide yere dikim en iyi sonucu vermiştir, tüplerde yapılan yetiştiricilikte ise, en iyi ortam olarak H3 : perlit (1) + çiftlik gübresi (1) + toprak (1) belirlenmiş bunu ikinci olarak H6 : yaprak çürümüşü (1) + çiftlik gübresi (1) + toprak (1) karışımı izlemiştir. Gübre uygulamalarında ise, Gl : %261ık kalsiyum amonyum nitrat en iyi sonucu vermiş, bunu G3 : Sadece makro elementleri içeren yaprak gübresi izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT SUBSTRATES ON ROOTING, BUD TAKE AND SEEDLING DEVELOPMENT IN CONTAINER GROWN ROSE SEEDLING In this study, Rosa multiflora“İnermis”rootstock cuttings were planted into 7 different substrates and applied 3 different fertilizers with control which were applied no fertilizer. The rose cv. Baccara was T- budded. During the period from the planting of rootstock cuttings to the end of the trial, rate of rooting rootstock cuttings, rootstock development (length and diameter of the top shoot) suitability of rootstock to budding were determined before budding; and rate of bud take, rate of bud sprout, bud development potency (diameter of bud's shoot), rate of budded seedlings that were obtained at the end of the trial were determined after budding. At the end of the trial; generally S7 : Planting in soil at the outside gave the best result, whereas in container growing, it was determined that the best substrate was S3 : perlit (1) + manure (1) + soil (1), this was followed by S6 : Leaf compost (1) + manure (1) + soil (1). In trials of fertilizers, Fl : Calcium ammonium nitrate that included 26% nitrogen showed the best result. This was followed by the F3 : Leaf fertilizer that only included macro elements.