Pyrimethamine'in farelerde meiotik bölünmeye etkileri
- Tez No: 45259
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ BİLALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çalışmamızda bir folik asit antagonist! olan ve malana ve toxoplazmaya karşı kullanılan Pyıimethamine'in (Daraprim) erkek fere germ hücreleri üzerine sitogenetik etkileri incelenmiştir. Pyrimethamine dihidrofolat redüktaz enamini inhibe ederek dihidrofolattan tetrahidrofolat oluşumunu engelleyerek timidilat sentez mekanizmasında rol oynamaktadır. Bunun sonucunda DNA replikasyonu engellenebilir ve aminoasit sentezi aksayabilir. Dolayısıyla kromozom yapısında bozulmalar gözlenebilir. Bu etkileri göz önüne alınarak Pyrimethamine1 in germ hücrelerindeki kromozomlar üzerinde de etkili olabileceği ve bu etkinin gelecek kuşaklara taşınabileceği düşünülmüş ve Pyrimethamine ile muamele edilen primer spermatosiüerde univalent, gap, kırık, exchange ve translokasyon gibi sayısal ve yapısal kromozom hasarları araştırılmıştır. Bu hücrelerde Pyrimethamine dozuyla orantılı olarak sayısal ve yapısal kromozoma! aberasyonlarda kontrole göre anlamlı bir fark gözlenmiştir. Ancak 3, 6, 9 ve 12. günlerde muamele edilen hücreler arasında anomali bakımından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Çalışmada elde ettiğimiz bulgular göz önüne alındığında malaria ve toxoplazmaya karşı halen kuUarulmakta olan Pyrimethamine' in germ hücrelerinde kromozomal hasarlar oluşturabildiği ve bu etkisinin insanlar üzerinde de geçerli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract In the present study, it has been analyzed that cytogenetic effects of Pyrimethamine (Daraprim) which is known as a folic acid antagonist on male mouse geim cells. Analysing primary spermatocyte cells, including univalent, gap, break, acentric fragment and translocation, numerical and structural chromosomal abnormalities have been determined. The incidence of numerical and structural chromosome aberrations in the Pyrrmemarnrne groups have significantly increased when compared with the control group. This increasing has been dose-related. When the treatment period and chromosomal aberrations have compared, there hasn't found any significant increasing.