Tip 2 diyabetli bireylerin insülin uygulama hatalarının değerlendirilmesi
Evaluation of insulin application error of individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 452598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Diyabette kan glikoz kontrolünün sağlanması için tedavi olarak dışarıdan insülin verilmektedir. Acil durumlar dışında deri altına yapılan insülin uygulaması özel bilgi ve beceri gerektirmektedir. İnsülin tedavisi doğru yapılmadığında hastada lipohipertrofi, hipoglisemi ve hiperglisemi gelişebilir. Bu nedenle çalışmada; Tip 2 diabetes mellitusu olan bireylerin insülin uygulama hataları değerlendirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini, iki adet ayrı devlet hastanesinin dahiliye kliniklerinde yatan, insülin uygulayan Tip 2 diyabetli 180 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket ve gözlem yolu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde hesaplaması kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kendi kendine insülin uygulayan diyabetli hastaların; %93.3' ünün enjeksiyona başlamadan önce ellerini yıkamadığı, %76.1'inin alan kontrolü yapmadığı, %63.0'ının enjeksiyon süresince ve iğneyi çıkarana kadar deriyi bırakdığı, %60.6'sının kalemin fonksiyonunu kontrol etmediği, %51.1'inin iki enjeksiyon arası 2-3 cm bırakmadığı, %49.4'ünün kalemi üzerindeki doz göstergesini görülebilir şekilde tutmadığı başparmağını butona basabilecek şekilde serbest bırakmadığı, %45.6'sının alan rotasyonu yapmadığı saptanmıştır. En az hatanın insülin tipini seçme (%24.4), deriyi başparmak ve işaret parmağıyla kavrama %24.4 ve doz ayarlamasında (%10.0) olduğu belirlenmiştir Çalışmanın sonucunda insülin uygulayan hastaların tümünün farklı oranlarda hatalar yaptığı belirlenmiştir. Hata oranının azaltılması için, hata yapma nedenlerinin incelenmesi ve azaltmaya yönelik uygun girişimlerin sağlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In diabetes, insulin is injected as a way of treatment in order to enable the control of blood glucose. It is injected under the skin except for emergency cases and requires special information and skill while applying. When not applied properly, the insulin treatment applied for ensuring the control of blood glucose can lead the patient to develop lipohypertrophy, hypoglycemia, and hyperglycemia. Therefore, the application mistakes of individuals with diabetes metillus who are injecting insulin to themselves were assessed in this study. The study is a definining study. The sampling of the research involved 180 patients treated in internal two clinics of Goverment Hospital. The data related to the research were collected through questionnaire and observation. Evaluation of data was used to calculate the number and percentage. As a result of the research, it was observed that among the individuals with diabetes, %93.3 of them did not wash their hands before injection; %76.1 did not make site control; %63.0 stopped holding the skin in the course of injection and before removing the needle; %60.6 did not check the function of the pen; %51.1 did not leave a distance of 2-3 cm between two injections; %49.4 did not hold the pen properly in order to see the dosage indicator and not press their thumbs on the button freely; and %45.6 of them did not make site rotation. It was observed that among the individuals with diabetes, minimum mistake (24.4%) choose the type , %24.4 could not hold the skin through thumb and forefinger and (%10.0) in dosage. As a result of the research, it was determined that the patients injecting insulin made mistakes on different scales. It is important that the reasons for such mistakes should be studied and the proper approaches should be ensured in order to reduce the rate of mistakes.