İmplantasyon sürecinde eksprese olan mirna'lar ve önemi
The role of mirna's expressions during implantation
- Tez No: 452597
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE SEDA VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kadın üreme sistemi ovaryum, fallop tüpü, serviks ve uterusdan oluşur. Başarılı bir implantasyon süreci için oosit ve sperm morfolojisi önemli olmakla beraber, fertilizasyonun sorunsuz gerçekleşmesi ve gelişen embriyonun tuba uterina içinde morula aşamasına kadar geldikten sonra implantasyon bölgesine ulaşması gerekmektedir. Tüm bu aşamalar gerçekleştikten sonra implantasyon için ise endometriyumun kabul edilebilirliği, embriyonun da tutunması ön plana çıkar. Sebebi açıklanamayan infertil olgularda özellikle endometriyal problemlerin daha fazla olduğu görülmektedir. İmplantasyon süreci hem endometriyum hemde embriyodan salgılanan faktörler ve bu faktörlere uygun olarak embriyo ve/veya endometriyum üzerindeki reseptörler aracılığı ile kontrol edilir. Fertilizasyon ve erken embriyonik gelişim normal olarak gelişmesine rağmen endometriyal kabul edilebilirliğinin olmadığı durumlarda implantasyon gerçekleşmediğinden embriyonal ileri gelişim gerçekleşememektedir. MikroRNA (miRNA'lar) transkripsiyon sonrası gen ekspresyonunu kontrol eden küçük kodlanmayan RNA'lardır. 700'den fazla insan miRNA'sı tespit edilmiş olup hem normal hem de patolojik durumlarda hücre içi döngünün düzenlenmesinde önemli rol oynadıkları gösterilmiştir. Son yıllardaki çalışmalar ile kadın üreme sistemi organlarında farklı dönemlerde farklı miRNA'ların farklı ekspresyonları olduğu gösterilmiş ve normal olarak düzenlenmesi ve anormal olgulardaki dağılımları ve rolleri araştırılmaya başlanmıştır. Çalışmada fertil ve infertil olgularda endometriyal siklusun proliferasyon ve erken sekresyon dönemlerinde alınan endometriyal biyopsi örneklerinde eksprese edilen mikro RNA'ların belirlenmesi ve implantasyon süreci ile birlikte infertilite olgularındaki dağılımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için 25-38 yaşları arasında Celal Bayar Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi ile Hafsa Sultan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran fertil ve infertil olgulardan proliferasyon ve erken sekresyon dönemlerinde örnekler alınacaktır. Alınan örneklerin bir kısmı histolojik analiz için %10 formalin solüsyonuna, kalan örnekler ise miRNA analizi için direkt olarak sıvı azot içine alınarak saklanacaktır. Histolojik analizler için örnekler rutin parafin takip işleminden sonra morfolojik analizi için hematoksilen-eozin (H-E) ile boyanacak, immunohistokimyasal analizi için anti-ago1, anti-dicer, anti-drosha, anti-eIF2 dağılımlarına bakılacaktır. miRNA analizleri için örneklerde RNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra RNA izolasyonu ve kalitesinin ölçülmesi kantitatif real time polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemi ile, belirlenen miR-17-5p, miR-23a, miR-23b, miR-542-3p, miR-21, miR-199a*, miR-705, miR-20a, miR-26a, miR-125b, miR-200a/b/c analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The female reproductive tract occurs ovary, fallopian tubes, cervix and uterus. Although oocytes and sperm morphology is important for successful implantation process, fertilization take place smoothly and developing embryo in the fallopian tube to the morula stage after coming up is required to reach the site of implantation. After all of these steps take place, the receptivity of the endometrium and embryos adhesiveness stand outs for implantation. Cause of unexplained infertility cases especially endometrial problems are seen to be more. İmplantation process is controlled with endometrium, factors secreted by the embryos and in accordance with these factors embryo and/or endometrium via receptors on. Although fertilization and early embryonic development are developing normally, when there isn't endometrial acceptability, implantation can not occur, so advanced embryonic development could not take place. MicroRNA (miRNAs) are small noncoding RNAs that control post-transcriptional gene expression. More than 700 human miRNAs have been identified and they were shown to play an important role in intracelluler cycle regulation in both normal and pathological conditions. With recent studies in the female reproductive system organs at different periods have been shown to be different expressions of different miRNAs, and their normal regulation and their distribution of abnormal cases and roles have begun to be explored. In this study we aim to idetified miRNAs that is expressed in endometrial biopsy samples which are taken proliferation and early secretion periods in fertile and infertile cases, and also analyses their distribution in infertile cases with implantation process. For this purpose, we take the samples from fertile and infertile cases in proliferation and early secretion periods. Women which we selected, are between the ages of 25-38 and they have applied to Celal Bayar University Hospital IVF Center and Hafsa Sultan Hospital in Obstetrics and Gynecology clinic. Some of these samples will be taken up in solution in 10% formalin for histological analysis and the remaining samples directly put into liquid nitrogen for miRNA analysis that will be kept. In histological analyses, the samples are painted with hematoxylen-eosin for morphological analysis after the routine parafin tracking and for the immunohistochemical analysis anti-ago1, anti-dicer, anti-drosha, anti-eIf2 distribution will be looked. For the miRNA analyses, after RNA extraction in the samples, RNA isolation and quality will be analyzed with quantitative real time polymeraz chain reaction (qRT-PCR), and miRNAs that have identified, are miR-17-5p, miR-23a, miR-23b, miR-542-3p, miR-21, miR-199a*, miR-705, miR-20a, miR-26a, miR-125b, miR-200a/b/c.