Anestezi altındaki farelerde anti-aritmik ilaçların elektrokardiyografi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of anti-arrhytmic drugs' effect on electrocardiography in anesthetized mice
  1. Tez No: 452600
  2. Yazar: ŞÜHEDA ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kardiyak aritmiler sıklıkla karşımıza çıkan ani kardiyak ölüm nedenlerindendir. Aritmi tedavisinde kullanılan ilaçlara anti-aritmik ilaçlar denir ama bu ilaçların bizzat kendileri yan etki olarak aritmi oluşturma tehlikesi vardır. Çalışmamızda, farklı anti-aritmik ilaçları farelerde elektrokardiografi yöntemini kullanarak sayısal olarak değerlendirdik. Bu ilaçların etkilerini EKG değişikliklerini ölçerek belirledik. Çalışmamızda Na-Pentobarbital (50-60mg/kg) ile introperitoneal injeksiyon ile anestezi edilen, 4-5 aylık, 25-35 gr ağırlığında 50 adet fare kullanıldı. Üç farklı anti-aritmik ilacın EKG üzerine etkileri değerlendirildi. Toplam beş grup oluşturuldu; 1-Kontrol (Serum Fizyolojik), 2-Kinidin, 50mg/kg (KLAS I), 3-Amiodaron, 50mg/kg (KLAS II ve III etkisi mevcut) ve 4-D-Sotalol, 2mg/kg (KLAS III), 5- Kontrol (Alkol). Yüzeyel bir aneztezi sağlandıktan sonra spontan solunum yapan hayvanlara EKG elektrotları yerleştirildi ve DII derivasyonunda 4 kHz örnekleme hızı ile EKG kayıtları (PowerLab/SP8, Avustralya) alındı. 5 dakikalık Pre-Drug periyodunun ardından, deneyler 25-30 dakikalık Post-Drug periyodu boyunca devam etti: RR ve PR intervalleri, QRS kompleksi süresi, QT ve QTc değerleri ölçüldü. QRS kompleksinin bitiş noktasını belirlemek doğal olarak zor olduğundan, bu nokta iki farklı yerde tanımlanmıştır; böylece QRS1 ve QRS2 değerleri elde edilmiştir. İstatistiksel karşılaştırmalarda“paired”t-test kullanılmıştır. Kontrol grubunda, Na-Pentobarbital kalp atım hızını etkilemeden az miktarda PR intervalini, QT ve QTc değerlerini, aynı şekilde QRS1 ve QRS2'yi de kısaltmıştır. Amiodaron ise, QT ve QTc değerlerini uzatıp, PR ve RR intervallerini, QRS1 ve QRS2 süresini kısaltımıştır. Kinidin kalp atım hızını sabit tutarak tüm ölçülen EKG parametrelerini uzatmıştır. Sotalol ise RR intervalini arttırıp, diğer parametrelerde değişikliğe sebep olmamıştır. Sonuç olarak, Amiodaron'un QTc uzatma etkisi literatür ile uyumlu olup, QRS1 ve QRS2'yi kısaltma etkisi literatür ile ters düşmektedir—bunun nedeni ise muhtemelen QRS kompleksinin bitiş noktasının belirlenmesindeki problemdir. Kinidinin EKG üzerine etkisi ise genel olarak literatür ile örtüşmektedir. Ancak D-Sotalol'ün QT ve QTc üzerindeki uzatma etkisi gözlemlenememiştir. Bunun sebebinin ise D-Sotalol ile Na-Pentobarbital arasındaki ilaç etkileşimi olduğunu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cardiac arrhythmias are very common and may cause sudden cardiac deaths. Several drugs called anti-arrhythmics have been used for the treatment, however, side effects of the anti-arrhythmics may also be dangerous by causing pro-arrhythmias. In this study, different anti-arrhythmics are evaluated numerically with the aid of electrocardiographic recordings in mice. The efficacy of these drugs were determined by measuring ECG changes. In this study 50 mices, 4-5 months old, weigthing at 25-35 g, have been anesthetised by intraperitoneal injection (i. p.) of Na-Penthobarbital (50-60mg/kg). Effects of three anti-arrhythmics on electrocardiographic records were assessed: Five groups were formed: 1- Control (Saline), 2- Quinidine, 50 mg/kg i. p. (Class I), 3-Amiodarone, 50 mg/kg i. p. (Class I, II II and IV), 4-D-Sotalol, 2 mg/kg i. p. (Class II and III) groups, and 5- Control (Alcohol i.p.). ECG records have been obtained at 4 kHz sampling frequency as DII (PowerLab/SP8, Australia) under superficial anesthesia with intact spontaneous breathing. Following 5 min. of Pre-drug period, the experiments lasted 25-30 min. of Post-drug period: RR and PR intervals, QRS duration, QT and QTc values have been measured. Endpoint of QRS complex on mice ECG is naturally difficult to identify, this point has been defined for two different locations: So QRS1 and QRS2 have been obtained. Statistical comparisons were performed using the paired t-tests. In control group, Na-Penthobarbital slightly shortened the PR interval, QT and QTc values as well as both QRS1 and QRS2 duration without effecting the heart rate. Amiodarone shortened the PR and RR intervals, QRS1 and QRS duration and prolonged the QTc. Quinidine prolonged all ECG parameters measured by keeping the RR inteval to be constant. D-Sotalol increased only the RR interval whereas the the parameter were not changed. As conclusions, Prolonging effect of Amiodarone QTc is consistent with literature, whereas shortening effect on QRS1 and QRS2 is not--probably, defining the endpoint of QRS was the problem. Quinidine effect on ECG is generally competiable with literature. But prolonging effect of D-Sotalol on QT and QTc were not detected. This result is considered to be a drug interaction between Na-Penthobarbital anesthesia and D-Sotalol.