Farelerde sodyum kanal blokajına bağlı oluşan elektrokardiyografik değişikliklerin spektral güç yoğunluğu analizi
Spectral power density analysis of electrocardiographic changes due to NA- channel blockade in mice
- Tez No: 622345
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK, DOÇ. DR. TAMER ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sınıf-I grubu antiaritmik ilaçların elektrokardiyografik (EKG) etkisini bilinmektedir. Bilinen bu etkileri ileri sayısal bilgisayar analizleri uygulayarak araştırmak amacı ile bir fare deney hayvanı modeli oluşturarak da desteklene bilir mi? Bu çalışma da bu soruya cevap aranmıştır. Gereç ve Yöntem: Anestezi altında in-vivo hayvan deneylerini içeren bu tez çalışmasında 25-30 g ağırlığında 4-6- aylık 32 adet erkek BALB/C fareler kullanılmıştır. Nembutal (Na-pentobarbital) 75 mg/kg dozunda intraperitoneal (i.p) enjeksiyonla tüm deneylerde uygulanmıştır. Kontrol grubu SF veya kinidin (50 mg/kg) veya Lidokain (30 mg/kg) veya Flekainid (20 mg/kg) içeren dört grup oluşturulmuştur. İki kanallı EKG kayıtları acıyı en az seviyede tutabilmek için çok ince metal iğne elektrotlar kullanılarak yapılmıştır. Buna paralel olarak vücut sıcaklığı ve solunum sayısı gibi hayati parametrelerde kaydedilmiştir. Elde edilen EKG kayıtları bilgisayar programları kullanılarak dalgaların spektral güç yoğunluğu analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kullanılan kinidin PR intervali, QRS kompleksi ve QJ intervali sürelerini uzatmıştır.yapılan PSD analizinde de yüksek frekans bandında (120-300 Hz) güç değerlerinde anlamlı düşüşler gözlenmiştir. Lidokainin EKG parametreleri üzerine etkileri incelendiğinde PR intervalini etkilememiş, QRS kompleksi süresini uzatırken QJ mesafesinde kısalmaya sebep olmuştur. PSD analizinde yüksek frekans bandında (120-300 Hz) güç değerlerinde bir düşüş olmuştur. Flekainidin etkilerine baktığımızda EKG'de PR intervali, QRS kompleksi ve QJ intervalini önemli ölçüde etkilemiş olduğunu gördük. PSD analizinde de yüksek frekans bandında (120-300 Hz) düşen güç değerleri olarak karşımıza çıktı. Sonuçlar: Çalışmamızda anestezi altındaki farelerde Kinidin, Lidokain ve Flekainid'in çeşitli EKG parametrelerinin üzerinde etkilerini yapılan ölçümler sonucunda gösterdik. Ayrıca yapılan PSD analizleri sonucunda bu ilaçların hepsininin yüksek frekans bandı olrak tanımladığımız 120-300 Hz aralığında güç değerlerinde anlamlı düşüşler yaptığını gördük. İlaçların hepsinin QRS kompleksini etkilemesinden de yola çıkarak ve QRS kompleksinin EKG'de yüksek frekanslı bir bileşen olduğunu bilmemiz doğrultusunda bu güç değerlerinin düşüşünü QRS kompleksindeki değişiklerle açıklayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: Electrocardiographic (ECG) effect of class-I group antiarrhythmic drugs is known. Is it also supported by creating a mouse experimental animal model to investigate these known effects by applying advanced computer analysis? In this study, the answer to this question was sought. Material and Method: In this thesis study including in-vivo animal experiments under anesthesia, 32 male BALB / C mice with 4-6-month weight of 25-30 g were used. Nembutal (Na-pentobarbital) was administered in all experiments with an intraperitoneal (i.p) injection at a dose of 75 mg / kg. Four groups consisting of control group SF or quinidine (50 mg / kg) or Lidocaine (30 mg / kg) or Flecainide (20 mg / kg) were formed. Two-channel ECG recordings were made using very thin metal needle electrodes to minimize pain. Parallel to this, vital parameters such as body temperature and respiratory rate were recorded. The spectral power density analysis of the waves was done by using the computer programs. Findings: The quinidine PR interval, QRS complex and QJ used in our study extended PSD analysis in high frequency band significant decreases in power values (120-300 Hz) were observed. Examining the effects of lidocaine on ECG parameters did not affect the PR interval, QRS complex prolonged the time and caused a shortening in QJ distance. PSD analysis showed a decrease in power values in the high frequency band (120-300 Hz). When we look at the effects of flekainid, we found that the ECG has significantly affected PR interval, QRS complex and QJ interval. In the PSD analysis, we found the power values falling in the high frequency band (120-300 Hz). Results: In our study, we demonstrated the effects of kinidine, lidocaine and flekainid on various ECG parameters in anesthetized mice. In addition, as a result of PSD analyzes, we found that all of these drugs have significantly decreased power values in the range of 120-300 Hz, which we defined as high frequency band. We can explain the decrease in these power values with changes in the QRS complex in the light of the fact that all drugs affect the QRS complex and we know that the QRS complex is a high frequency component in the ECG.