Yüksek fruktozlu mısır şurubu ile beslenmenin sıçan overlerinde oluşturduğu hasarda yağ dokusu kaynaklı kök hücrenin etkisi
Effects of adipose drived stem cells on ovary damage induced by high fructose corn syrup diet of rats
- Tez No: 452601
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM TUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Son zamanlarda şekerli beslenme toplum sağlığı açısından önemli bir problem oluşturmakta özellikle mısır şurubu gibi ucuz şekerlerden yapılan tatlılardan şişmanlık ve şeker hastalığını da içeren üreme sağlığını etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Kök hücrenin rejeneratif tıp alanında kullanımı tedavi biçimini almış ve birçok farklı hastalıklar için de deneysel olarak incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Yağ Doku Kaynaklı Kök Hücre (YDKH) uygulamasının Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (YFMŞ) ile sıçan over dokusunda oluşan hasar sonrası iyileşme sürecine olan etkisini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Wistar dişi sıçanlar kullanıldı. Her grupta 4 hayvan olacak şekilde sıçanlar 6 gruba ayrıldı. 1.Grup: Kontrol grubu; 2.Grup: YFMŞ grubu; 3.Grup: STZ grubu; 4.Grup: Sham grubu; 5.Grup: YFMŞ + YDKH grubu; 6.Grup: STZ + YDKH grubu. Kontrol ve STZ uygulanan gruplar dışında diğer gruplar YFMŞ içeren içme suyu ile beslendi. YDKH uygulanan gruplara haftada bir kez 1x106/ml YDKH intraperitoneal olarak enjekte edildi. Sham grubuna eşit miktarda hücre kültür besiyeri enjekte edildi. Deney öncesi ve sonrası hayvanların ağırlıkları ölçüldü. Açlık kan şekerleri (AKŞ) deney öncesi ve 4 haftada bir kez ölçüldü. Deney sonrası hayvanların over dokuları toplandı. Histolojik değerlendirmeler ve oksidatif stres açısından eNOS, iNOS antikorları ile, damarlanma durumunun belirlenmesi için VEGF antikoru ile apoptoz açısından TUNEL boyamalarında immünohistokimya değerlendirmeleri yapıldı. İstatistiksel analizler için ANOVA testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Consumption of high sugar diet becoming a major health problem among society recently. Especially consumption of foods using cheap sweetners such as corn syrup is leading to diseases like obesity and diabetes which relates to reproduction functions. Stem cells have taken the form of treatment to use in regenerative medicine and have started to be studied experimentally for many different diseases. Aim of this study is to investigate the effects of Adipose Drived Stem cells (ADSCs) on the healing period of rat ovary damaged with High Fructose Corn Syrup (HFCS) diet. Materials and Methods: Wistar female rats were used in this study. Rats divided into 6 groups with 4 animals in each group. Group 1: Control group; Group 2: HFCS group; Group 3: STZ group; Group 4: Sham group; Group 5: HFCS + ADSC group; Group 6: STZ + ADSC group. Except the control group and STZ group all other three groups fed with HFCS containing drinking water. ADSCs injected weekly in 1x106/ml doses intraperitoneally to ADSC treated groups. Equal amounts of cell culture media was injected into the sham group. The weights of the animals were measured before and after the experiment. Fasting blood glucose (FBG) test were measured before the experiment and once in 4 weeks. Ovaries of all animals collected at the end of the experiment and used to histological and immunohistochemical examination. In terms of oxidative stress in the ovary, indirect immunohistochemical staining is applied using the primary antibodies with eNOS, iNOS for oxidative stress, VEGF for vascularization and TUNEL staining is applied for apoptosis. Statistical analysis was performed by ANOVA test.