Modern olimpiyatlara katılan ve Türkiye'yi temsil eden kadın sporcuların katılım sürecine etki eden etmenler:1988-2012
The factors effected female athletes who represented Turkey and attended modern olympics:1988-2012
  1. Tez No: 452606
  2. Yazar: MUZAFFER AKYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç:“Modern Olimpiyatlara Katılan ve Türkiye'yi Temsil Eden Kadın Sporcuların Katılım Sürecine Etki Eden Etmenler 1988-2012”başlıklı çalışmamızda olimpiyat oyunları sürecinde kadın sporcu sayısında gözle görülür bir artış olmuştur. Bu artışın nedenlerinin irdelenmesi bu çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma betimsel bir çalışma olup, Türkiye'deki kadınların olimpiyat oyunları üzerinden spora katılımlarının artmasının nedenlerini sorgulamak için yaptığımız bir çalışma olup, içerik analizi yapılarak bulgular değerlendirilmiştir. Öncelikle bir kaynak taraması yapılmış, konuya ilişkin kadın katılımını arttıran etmenler belirlenmiştir. Örneklem grubundaki kişilerle yapılan görüşmeler ve onların yaklaşımları üzerine betimsel tasarımlar oluşturulmuştur. Bulgular: Olimpiyatlara katılımda sağlanan artışın ülkemizdeki kadın sporu ve kadının yaşam mücadelesi içindeki yerini göstermesi açısından değerlidir. Kadınların Modern Olimpiyat Oyunları'na kabul edilmesi büyük mücadeleler sonrası gerçekleşmiştir. Oyunların ilk yıllarında“antik dönemde olduğu gibi”kadınlar, erkek işi olduğu varsayılan spordan uzak tutulmuştur. Bunun üzerine kadınlar kendi oyunlarını düzenlemişler ve bu konuda ısrarcı olmuşlardır. Sporu erkekler gibi yapabildiklerini göstermişler ve böylelikle sporun tüm alanlarında kendilerini kabul ettirmeyi başarmışlardır. Zaman, gelişmeler ve bilim bu konuda kadınları haklı çıkarmıştır. Sonuç olarak: Kadınların sporda daha fazla yer almaları konusunda verdikleri mücadeleye ek olarak Uluslar arası Siyaset ve Spor Siyasetindeki bazı köklü değişimler IOC'nin profesyonelliği yeniden tanımlaması, kadınlara örgütsel yapısı, içinde yer vermesi ve daha ilerisi kadınlara pozitif destek sunması sonucunda oyunlardaki kadın varlığı belirgin şekilde artmıştır. Böylece spora ve olimpiyatlara yeni bir renk ve coşku kazandırmıştır. Bugün artık kadınlar olmadan spor düşünülemez. 2012 Londra Oyunlarında erkeklerin %81'i kadar kadın yarışmıştır. Yaşamın her alanında kadın hareketi (Feminizm) erkek egemenliğini ve önyargıları kırmaya devam etmektedir. Bireysel ve ortak karar vermede özgürlüktür. Spor kadınları kısıtlayıcı kıyafetlerden, davranışlardan, yasalardan ve kadının yarışamayacağı, kazanamayacağı inancından özgürleştirdi ve özgürleştirmeye devam ediyor.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study called“The Factors Effected Female Athletes Who Represented Turkey and Attended Modern Olympics : 1988-2012”, there was significant increase in the amount of female athletes during Olympic games. The aim of this study is to examine the reasons behind this rise. Material and Method: Being a descriptive research, this also ponder the reason beyond the increase in Turkish females by means of Olympic games, and findings were evaluated by analyzing the content. Firstly, source scan was done, then the elements of female rise linked with the topic were defined. And then, descriptive designs which is based on the interview with the example group and their tendency, were created. Findings: The increase in attendance to the Olympics is valuable with regard of female struggle for life and female sports that helped to attend Olympic games. Approval of female athletes for Modern Olympic Games was achieved after a great struggle. In the first years of the games, women were restricted from the sports which was regarded as male thing“as it was in the antique era.”Upon this, women created their own games and were persistent on it. They showed that women could do sports like men could do, and thus they succeeded to be accepted in all field of sports. The time, developments and science legitimated women on this issue. As a result: Some rooted changes in International Politics and Sports Politics helped IOC to redefine the term 'professionalism', organizational structure for women, further, presenting positive support for women, ended up with great female presence, in addition to females' struggle for more space in the sports. Hence, a new color and enthusiasm was brought to sports and Olympics. Today sports is not mentioned without females. In the 2012 London Olympic Games, females as much as %81 of males competed. In every aspect of life, female movement (feminism) continues to break down male dominance and biases. Feminism is about freedom of individual and collaborated decisions. Sports helped and continues to help women to free themselves from restrictor clothes, behaviors, statutes and the belief that women cannot compete and cannot win.