4595 numaralı Kastamonu Şer'iyye sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H. 1279-1284/m. 1862-1868)
Transcription and analyzes of Kastamonu Sharia record no:4595 ( Aa.h. 1279-1284/ a.d 1862-1868)
  1. Tez No: 452622
  2. Yazar: AHMET AYKUT HORASANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışma, Kastamonu ve Tosya tarihine; dönemim sosyal, ekonomik, kültürel ve toplumsal hayatına ışık tutan 4595 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyon çalışmasıdır. Yapılan çalışmadan hareketle Kastamonu ahalisinin hayat tarzı, iktisadi durumları, mahkemelerde görülen dava çeşitleri ve kayıt altına alınan tereke tutanakları ile engin bilgiler elde edilmektedir. 4595 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili hicri 1279-1284, miladi 1862-1868 yılları arasında tutulan mahkeme kayıtlarını ihtiva ettiğinden, dönemin ana kaynağı hükmündedir. Çalışma sırasında sicil içerisindeki belge asıllarına sadık kalarak, en doğru şekilde transkript edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın son bölümünde belgeler, genel bir çerçeve oluşturularak; gerek Kastamonu, gerek Tosya, gerekse kadı ve mahkemeler hakkında çalışmalar yapacak olan günümüz araştırmacılarına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about transcription of Kastamonu Sharia Record No:4595, which sheds light on history of Kastamonu and its district Tosya, the social, economic and cultural life of the time. By means of the study, deep information is gathered about the life style of Kastamonu people, their economic conditions, types of cases at the courts, and records of probate courts. Since Kastamonu Sharia Record No:4595 contains the court records that belongs dates between the years 1279-1284 A.H. and 1862-1868 A.D. it is accepted as the main source of information of the period. During the study, documents within the record are transcripted with a great effort to find the most correct result. At the end of the study, all documnets are presented, within a general frame, for further studies on Kastamonu, Tosya, Muslim Judge, and the courts.