Sanayi işletmelerinde bütçe sisteminin kurulması, kâr planlaması ve bir uygulama
Establishment of the budget system in industrial enterprises, profit planning and an application
- Tez No: 452621
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kâr planlaması, belirsizlik ve risk şartları altında örgütsel yapı içerisinde gelecek olan faaliyetin tahminini kapsayan, önceden belirlenmiş bir faaliyet rotasıdır. Bu faaliyetler özellikle sanayi işletmelerinde çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Sanayi işletmelerinde tek tip mamül üretimi dahi bir çok evrelerden geçmekte ve hammaddeden mamül haline gelene kadar aşırı maliyetlere katlanılmaktadır. Sadece üretim süreci değil, satış ve yönetim süreci de dahil olmak üzere birbirini tamamlayan bir çok zincir, kendiliğinden olup gitmektedir. Bu zincirlerin birindeki aksaklık bütünü etkileyecektir. Dolayısıyla bunların denetim altına alınması, kontrol mekanizmasının sağlanması gerekir. Bu da ancak iyi bir planlamayla mümkündür. Faaliyetin her aşamasında yapılan planlar otomasyonu arttıracak ve işletmenin başarısını temsil eden kâr düzeylerine ulaşılacaktır. Bütçeler; işletmenin tümü veya bir biriminin belirlenen nihai hedeflerine ulaşması amacıyla hazırlanan planların gerçekleştirilmesine ve uygulamada gereken kontrolün yapılmasına yardımcı olur. Ayrıca bütçe ve bütçeyle ilişkili raporlar koordinasyon, değerleme ve günlük işlemlerin kontrolüne de imkan sağlar. Bütçenin işletmelere en büyük katkısı, belirli bir dönemin planlaması ile birlikte o dönemde kontrol ve koordinasyonun sağlanmasıdır. İşletmelerde kurulacak olan bütçe sistemi, işletmelerin geleceğine ışık tutarak kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlayıp işletmenin kârlılığını, likiditesini ve verimliliğini arttıracağından işletmelerin hedefleri çerçevesinde kârın nasıl planlanacağı ve maliyet kontrolünü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Profit planning is a predetermined course of action that includes estimates of future activity within the organizational structure under uncertainty and risk conditions. These activities have a very complex structure, especially in industrial enterprises. Even the production of uniform products in industrial enterprises passes through many stages and costs as much as the cost from raw material to finished product. Many chains which complement each other both production process and the sales and management process is realized spontaneously. Any failure of these chains will affect the whole. Therefore, it is necessary to control them and to enable control mechanism. This is only possible with good planning. The plans made at each stage of the activity will increase the automation and reach the profit levels representing the success of the business. Budgets; It helps to carry out and implement the necessary controls in order to achieve the final objectives of all or a part of the enterprise. In addition, budget and budget related reports also enable coordination, valuation and control of daily transactions. The greatest contribution of the budget to the enterprises is to provide control and coordination at that time together with the planning of a certain period. The budget system that will be established in the enterprises will provide the cost and control of the profit within the targets of the enterprises as it sheds light on the future of the enterprises and makes the best utilization of the resources and increases the profitability, the liquidity and the efficiency of the business.