Analysis of the corporate image dimensions: An empirical study on the dimensions used by Marmara University business students to evaluate corporate image
Kurum imajı boyutlarının analizi: Marmara Üniversitesi işletme öğrencilerinin kurum imajını değerlendirirken kullandıkları boyutlar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 452623
  2. Yazar: KOÇEL İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Psychology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Günümüzdeki en önemli işletme konularından biri, artan rekabet, işletmeleri etkileyen faktörlerin karmaşık hale gelmesi ve şeffaflığa verilen önem ile birlikte kurum imajı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak paydaşlar diye adlandırdığımız toplum unsurlarının bir kurum hakkındaki izlenimleri olarak tanımlanan 'kurum imajı' kavramı onların o kurumu algılama tarzını, onu nasıl gördüklerini ortaya koyar. Aynı kurum için paydaşlarının sahip olduğu farklı imajlardan söz etmek mümkündür. Bu çalışmanın başlıca amacı kurum imajı kavramını tanımlamak, oluşumunu ve 'kurum kimliği', 'kurum kişiliği', 'kurum kültürü' ve 'kurum itibarı' gibi yakın kavramlarla ilişkisini incelemektir. Ayrıca, işletme öğrencilerinin kurum imajını değerlendirirken kullandıkları boyutları bulmak amacıyla bir araştırma yapılmış ve bu araştırmada yerli beyaz eşya sektöründe çok iyi bilinen bir firma olan Arçelik firmasının kullanılması, araştırmacı tarafından önceden yapılan bir pilot çalışma sonuçlarına göre uygun görülmüştür. İlgili literatür incelendiğinde, kurum imajı konusunda sınırlı sayıda uygulama yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde artık olumlu bir kurum imajı, firmaların rekabet üstünlüğü elde etmelerini sağlayan soyut bir faktör olarak görülmektedir, bu yüzden firmalar için bu kavramın önemi büyüktür. Öğrenciler, bir firmanın gerçek ya da potansiyel paydaşları olabilirler ve böyle genç, eğitimli bir grubun izlenimlerini dikkate almak, onlar tarafından hangi imaj boyutlarının önemli ve önemsiz olarak algılandığını öğrenmek, firmaların stratejilerini belirlemelerine ve kendilerini konumlandırmalarına yardım eder. Bu çalışmanın, kurum imajı kavramının oluşum sürecine çok boyutlu yaklaşımı ile mevcut literatüre katkı sağlaması, ülkemizde bu konuda daha çok çalışma yapılması ve yeni araştırmalar için referans olması yönünde etkili olmasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Today, due to the increasing competition, complexity of the factors that affect firms and emphasis on transparency, one of the most important business issues emerges as the 'corporate image' concept. It is defined as the impressions that stakeholders have of the corporation; how the firm is perceived. A firm may have different images among its stakeholders. The main purpose of this study is to analyze the definition, scope and formation of the 'corporate image' concept and its relations with similar terms such as 'corporate identity', 'corporate personality', 'corporate culture' and 'corporate reputation'. Moreover, through an empirical study, it is aimed to find out the corporate image factors that influence business administration students when they form images of firms. 'Arçelik', a well-known national firm in the white-goods industry in Turkey, is used for this analysis. It has been chosen as the result of a pilot study conducted by the researcher. In the related literature, there are limited number of empirical studies on corporate image. This subject is very important for firms since favorable corporate image is regarded as an intangible factor of competitive advantage nowadays. Students can be among the actual or potential stakeholders of a firm and the perceptions of this young educated public would help firms develop their strategies and position themselves. This study contributes to the existing literature through a multi-dimensional approach to corporate image formation and it is hoped that more studies will be done in the Turkish market, it will offer new insights for future research.