Sponsorluk ve imaj transferi: F1 Petrol Ofisi Türkiye grand Prix' si üzerine bir araştırma
Sponsorship and image transfer: A research study on F1 Petrol Ofisi Turkish Grand Prix
- Tez No: 452641
- Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Spor Sponsorluğu ve İmaj Transferi: F 1 Petrol Ofisi Türkiye GrandPrix' si Üzerine Bir AraştırmaÖzetBir marka, etkinlikle ilişkili hale geldiği zaman, etkinliğin sahip olduğu bazı çağrışımlar indirekt bir biçimde marka ile ilişkili hale gelmektedir. Burada sözü geçen ?etkinlik çağrışımlarının marka ile ilişkili hale gelmesi? çalışmada imaj transferi olarak adlandırdığımız kavramdır. Diğer bir deyişle, birey, zihninde etkinliğin özellikleri, faydaları, ya da etkinliğe yönelik tutumla ilgili bilgileri, markayla bağlantılı hale getirdiğinde imaj transferi gerçekleşmektedir.Bu çalışmada, imaj transferine etki eden bir takım değişken faktörler, teorideki bazı önemli modellerin ışığında belirlenmeye çalışılmıştır. Bunlar, marka-etkinlik uyumu, etkinliği seyretme ve izleme süresi, etkinliği takip süresi, izleyici ilgi düzeyi, diğer tutundurma faaliyetlerinin etkisi, sponsorun tanınırlığı ve ürün ve hizmet kalitesidir.Bu değişkenlerle ilintili hipotezler, 2006 yılı Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix' si ve yerel sponsorları Petrol Ofisi ve Coca-Cola üzerine yapılan bir çalışmayla ölçümlenmiştir. Bir anket formu hazırlanmış ve F 1 izleyicileri tarafından sıklıkla ziyaret edilen iki siteye, f1turkey.com ve turkf1.com'a yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport Sponsorship and Image Transfer: A Research Study on F 1 Petrol Ofisi Turkish Grand PrixAbstractWhen a brand gets involved with an event, some associations related with that event, like sophisticated, energic, etc. would transfer to the sponsoring brand. In other words, when a consumer connects the event?s characteristics, event?s benefits or his attitudes toward the event, with the brand; image transfer takes place.In the study, some moderator factors which affect the strenght of image transfer are determined by the enlightement of some important models in the sponsorhip theory. These are brand-event fit, exposure to event, consumer?s following year of the event, effects of the other promotion tools, sponsor prominence and percieved product and service quality of the sponsor.A number of hypothesis regarding these moderators were tested with a research covering 2006 Formula 1 Petrol Ofisi Turkish Grand Prix and its local sponsors, Petrol Ofisi and Coca-Cola. A questionnaire was formed and placed to two of the most visited Formula 1 websites; f1turkey.com and turkf1.com.