Spor taraftarlığı özdeşleşmesi ve basketbol takım isim sponsorluğu arasındaki ilişki
The relationship between sports fans identification and basketball team name sponsorship
- Tez No: 494252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BİLGE İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Spor, Advertising, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Spor, etkinlik olmayı aşıp, bir alan olarak görülmeye başladığından beri giderek artan ve kemikleşen bir taraftar kitlesine sahip olmuştur. Bir alan olarak spor, bundan sonraki süreçte taraftarlarının yaşam dizgeleri içerisinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Sponsorluk kavramının, bir markanın değerinin transferi olması anlamı bağlamında; geniş taraftar kitlesine sahip spor endüstrisi, sponsorluk hizmetleri için büyük önem arz etmektedir. Nitekim bir taraftar yalnızca gönül verdiği spor kulübünü değil aynı zamanda onun sponsorluğunu yaptığı firmayı da içselleştirmektedir. Bu içselleştirme ve özdeşleştirme ilişkisinden hareket eden çalışmanın odak noktasında; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerinin basketbol takımları yer almaktadır. Takım-taraftarlık ve sponsorluk bağlantısının ele alındığı çalışmanın amacı; taraftar-kulüp arasındaki özdeşleşme durumu doğrultusunda, taraftarda oluşan imaj algısını ve satın alma niyetini sorular ve sorulardan oluşturulan grafikler ile ortaya koymaktır. Spor Taraftarları Özdeşleşme Ölçeği, Spor Taraftarı İmaj Ölçeği ve Satın Alma Niyeti Ölçeği ortalamalarının alındığı çalışmada elde edilen bulgulara, SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak ulaşılmıştır. Oluşturulan anketlerde yer alan sorulara, her kesimden BJK, FB, GS taraftarları tarafından verilen cevaplardan oluşturulan grafikler yoluyla elde edilen bulgular doğrultusunda; taraftarların kulüplerinin sponsorluk hizmetlerinden memnun oldukları gözlemlenirken, Basketbol kulüplerine yapılan sponsorlukların, kulüp taraftarları nezdinde olumlu bir imaj oluşturma noktasında yeterince etkin olmadığı ayrıca sponsorluk faaliyetlerinin taraftarların satın alma tercihlerini doğrudan etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports enjoy the affections of a solid and growing fan body since it grew beyond the status of a mere activity, into a domain of its own. Given the context in which the concept of sponsorship refers to the transfer of a brand's value, the sports industry with its substantial fan volumes is well positioned to make utmost use of sponsorship services. Indeed, the fans develop significant associations with the firm sponsoring the sports club, with which they have an emotional connection. The present study based on the said associations and identification process focuses on the cases of the basketball teams of Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray sports clubs. Discussing the connection between the fans of the team and sponsorship, the study aims to understand the image perception in the minds of the supporters of the team, as well as their willingness to buy into the brand, against the background of the identification with the club, on the basis of survey questions and graphs based thereon. The average figures found in the Sports Fans Identification Scale, Sports Fans Image Scale, and Willingness to Buy in Scale were discussed in the study, based on an analysis employing SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences). The surveys developed in this context found, as attested by the graphs based on the responses by the fans of the three clubs, that the fans were satisfied with the sponsorship services of their clubs, that, yet, sponsorships in basketball teams was not sufficiently effective in terms of developing a positive image in the minds of the fans, and that the sponsorship activities did not have a direct influence on the purchasing preferences of the fans.