Türkiye'deki alternatif enerji kaynaklarının potansiyeli ve kullanılabilirlik açısından karşılaştırılması
The potential of alternative energy sources in Turkey and comparison of them in terms of usability
  1. Tez No: 452656
  2. Yazar: ÖNDER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyadaki tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye'nin de kalkınmasının sürdürülebilir bir gelişme içinde olması için öncelik vermesi gereken maddelerden biri de enerjidir. Ülkemiz henüz yeterli yerli enerji üretimi konusunda kendi kendine yetebilen bir ülke konumunda değildir. Türkiye ürettiğinden çok daha fazla enerji tüketen bir ülkedir.Türkiye birincil enerji ihtiyacını büyük oranda kömür ve yurt dışından ithal ettiği fosil kökenli yakıtlar olan petrol ve doğalgazdan karşılamaktadır. Bu durumun Türkiye'ye temel iki zararı dokunmaktadır. Birincisi her yıl enerji ithalatına aktarılan milyarlarca dolar, diğeri ise ithal edilen bu fosil yakıtların yakılmasıyla çevreye, dolayısıyla dünyamıza verdiği geri dönülmez etkileridir.Bu çalışmada, ülkemizin sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabilirlikleri incelenmekte ve ülke enerji stratejisindeki önemine ve katkılarına dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
As all developed and developing countries in the world, one of the main issues that Turkey has to give priority to for its continuous development is energy. Our country is far away from the position in which its own domestic energy production meets all of its energy requirements. Turkey is a country which consumes much more energy than its own energy production.Turkey meets its primary energy requirement mostly from imported fossil based fuels as petrol, fuel oil and coal. This causes two disadvantages for Turkey. First one is billions of dollars being spent for energy importation every year, the other one is irreversible effects of burning these fossil fuels to our environment, in other words, to our world.In this study, the usability of Turkey?s renewable energy sources was examined; its importance and contributions in Turkey?s energy strategy were determined.