Bolu ili teke böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) faunası
Longhorned beetles fauna of Bolu province (Coleoptera: Cerambycidae)
- Tez No: 452669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada 2009 - 2011 yıllarında Bolu İli'nin çeşitli bölgelerinden toplanmış Cerambycidae familyasına ait olan örnekler faunistik, taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 5 alt familyaya ait 19 tribus, 32 cins ve 51 tür olduğu tespit edilmiştir. Bu türler arasında 24 tanesi Bolu İli için yeni kayıt niteliğindedir [Lepturinae alt familyasından: Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Pedostrangalia emmipoda (Mulsant, 1863), Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758) ve Rutpela maculata (Poda, 1761) olmak üzere toplam 4 tür; Spondylidinae alt familyasından: Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) olmak üzere 1 tür; Cerambycinae alt familyasından: Purpuricenus budensis (Götz, 1783), Obrium brunneum (Fabricius, 1792), Ropalopus clavipes (Fabricius, 1775), Plagionotus floralis (Pallas, 1773), Chlorophorus sartor (Müller, 1766), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781) ve Clytus rhamni Germar, 1817 olmak üzere toplam 7 tür; Lamiinae alt familyasından ise: Morimus orientalis Reitter, 1894, Dorcadion bodemeyeri Daniel, 1900, Dorcadion praetermissum Pesarini & Sabbadini, 1998, Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792), Oberea erythrocephala (Schrank, 1776), Oxylia duponcheli (Brullé, 1832), Phytoecia humeralis (Waltl, 1838), Phytoecia praetextata (Steven, 1817), Phytoecia annulipes Mulsant & Rey, 1863, Phytoecia pubescens Pic, 1895, Agapanthia kirbyi (Gyllenhal, 1817) ve Agapanthia cynarae (Germar, 1817) olmak üzere toplam 12 tür]. Ayrıca bu çalışma ile Bolu İli'nden bilim için yeni bir alt tür tanımı yapılmıştır (Dorcadion praetermissum mikhaili Özdikmen, 2010 olarak).Anahtar Kelimeler : Cerambycidae, Bolu, Fauna, Zoocoğrafya
Özet (Çeviri)
In this study, longicorn beetles specimens belong to the family Cerambycidae that collected in the years of 2009-2011 from various localities of Bolu province are evaluated faunistically, taxonomically, systematically and zoogeographically. On the results of identification of these specimens are determined totally 51 species belonging to 5 subfamily, 19 tribus, 32 genus. 24 of these species are new records in Bolu province [Totally 4 species, Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Pedostrangalia emmipoda (Mulsant, 1863), Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758) ve Rutpela maculata (Poda, 1761) belong to the subfamily Prioninae; totally 1 species Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) belongs to the subfamily Spondylidinae; totally 7 species Purpuricenus budensis (Götz, 1783), Obrium brunneum (Fabricius, 1792), Ropalopus clavipes (Fabricius, 1775), Plagionotus floralis (Pallas, 1773), Chlorophorus sartor (Müller, 1766), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781) ve Clytus rhamni Germar, 1817 belong to the Cerambycinae; totally 12 species Morimus orientalis Reitter, 1894, Dorcadion bodemeyeri Daniel, 1900, Dorcadion praetermissum Pesarini & Sabbadini, 1998, Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792), Oberea erythrocephala (Schrank, 1776), Oxylia duponcheli (Brullé, 1832), Phytoecia humeralis (Waltl, 1838), Phytoecia praetextata (Steven, 1817), Phytoecia annulipes Mulsant & Rey, 1863, Phytoecia pubescens Pic, 1895, Agapanthia kirbyi (Gyllenhal, 1817) ve Agapanthia cynarae (Germar, 1817) belong to the subfamily Lamiinae]. Moreover, Dorcadion praetermissum mikhaili Özdikmen, 2010 described from Bolu province on the base of the specimens in the present work.Key Words : Cerambycidae, Bolu, Fauna, Zoogeography.