Türkiye'de hayvansal üretime bağlı biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential which depend on animal production in Turkey
  1. Tez No: 452690
  2. Yazar: BURÇİN DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye?de ve dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmanın en sağlıklı temel girdisi olan enerjiye gün geçtikçe daha fazla gereksinim duyulmaktadır. Enerji ihtiyacının arttığı günümüzde tükenebilir (fosil) kaynaklar yerine yeni ve yenilenebilir alternatif kaynak arayışı sürmektedir. Hayvan ve bitki artıklarından biyogaz üretimi de son yıllarda üzerinde en çok durulan ve araştırılan konular arasındadır. Tezimizde Türkiye?de ki Büyükbaş, Küçükbaş ve Tavuk sayıları TUİK? dan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüklerinden elde edilmiştir. Elde ettiğimiz hayvan sayılarından, elde edilebilecek yaş atık miktarı, kuru atık miktarı ve kullanılabilir kuru atık miktarı hesaplanmıştır. Türkiye? nin hayvansal yaş atık miktarı 170 661 074 ton/yıl, yaş atık miktarına bağlı olarak elde edilebilir biyogaz potansiyeli yaklaşık olarak 2 774 118 119 m3/yıl ve enerji eşdeğeri yaklaşık olarak 63 milyar MJ olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan bu hayvansal atıklardan elde edilebilir biyogaz potansiyelinin illere dağılımı hesaplanmıştır. Bu araştırma sonucunda hangi illerimizin çiftlik hayvanlarının atıkları bakımından daha yüksek potansiyele sahip olduğu ve biyogaz üretim tesislerinin hangi bölgelerde daha ekonomik olduğu belirlenmiştir. Balıkesir İli hayvansal atıklardan elde edilebilir biyogaz potansiyeli en yüksek ilimiz olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in Turkey, and in the world, energy demand has gained more importance than ever before. Search of new alternative and renewable energy sources instead of l nonrenewable energy sources continues. Biogas production from animal and plant wastes has been one of the most important research subject recently. In the thesis, the number of cattle, sheep and chickens are obtained from TUIK statistics and Provincial Directorates of the Ministry of Food and Agriculture and Livestock in Turkey. The amount of wet animal waste and dry animal waste were calculated from these number of animals. Annual amount of wet animal waste that can be obtained from animals and biogas potential in Turkey was found as 170 661 074 ton year-1, and 2 774 118 119 m3 year -1 with an energy equivalent of 63 billion MJ. Depending on amount of that can be used as dry animal waste can be obtained for biogas potential?s distribution to provinces was also calculated. As a result of this Research higher potential of livestock waste and more aconomical provinces were determined in terms of biogas production amount and production facilities. Balıkesir province has the highest biogas potential among the all provinces in Turkey.