Evaluation of rotorcraft system identification approaches
Helikopter sistem tanımlama yaklaşımlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 452693
  2. Yazar: SERKAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez helikopter sistem tanımlama yaklaşımlarının kullanılarak hover koşulunda helikopterin doğrusal sistem tanımlama modelindeki kararlılık ve kontrol parametrelerinin elde edilmesini içermektedir. Sistem tanımlaması zaman düzleminde Çıkış Hatası ve En Küçük Kareler yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistem tanımlama analizi girdileri, ticari bir yazılım olan FLIGHTLAB ortamında doğrusal olmayan helikopter modeli kullanılarak elde edilmiştir. Bulunan sistem parametreleri ile oluşturulan doğrusal helikopter modelinden elde edilen sonuçların FLIGHTLAB yazılımından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılması ile doğrusal helikopter tanımlama modelinin doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses rotorcraft system identification approaches and estimating the stability and control parameters for linear system identification of a helicopter in hover. Output error and least square methods are used for the system identification. Inputs of the system identification analysis are obtained from the nonlinear helicopter model written in FLIGHTLAB commercial software environment. A linear helicopter model is used for identification. For validation, results obtained from identified helicopter model are compared with FLIGHTLAB?s nonlinear simulation results by employing different inputs which are not used in the identification procedure.