Rüzgâr erozyon tahmin sistemi ile Konya Karapınar bölgesinde parsel ölçeğinde toprak kayıplarının belirlenmesi
Determination of soil losses in Konya, Karapınar region at the field scale by wind erosion prediction system
  1. Tez No: 452696
  2. Yazar: AMİN NOURİ GHARAHASSANLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RIZA ÇANGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu model geçerlilik çalışmasında* Türkiye'nin Rüzgâr erozyonuna karşı en duyarlı (Konya) bölgesinde toprak kayıp miktarları iki çalışma parsellerinde ölçümler yapılarak elde edilmiştir ve aynı zamanda parsellerden kaybolan kütle miktarları WEPS (Rüzgâr erozyonu tahmin modeli) ile tahmin edilerek bölgenin iki genel arazi kullanım tipi üzerinde hem toprak kayıpları miktarı hem WEPS modeli geçerlilik oranı tespit edilmiştir. Toplam 4 Rüzgâr olayı esnasında gerçekleştirilen arazi ölçümleri, yüzeysel özellikler açısından birbirinden farklı olan bölgenin hâkim arazi kullanım türlerini temsil eden iki parsel üzerinde değerlendirilmiştir. A parseli bölgenin hâkim arazi tiplerinden biri olan sürülmüş tarım arazisini temsil etmektedir. Bu parsel yüksek derecede yüzey pürüzlüğüne sahiptir. B parseli daha önceden sürülmüş ve bırakılmış bir parseldir. Özellikle B parselinde yüzey bitki örtüsünün artmasıyla beraber kütle taşınmalarında azalma meydana gelmiştir. Sadece bu parselin üçüncü olayında bu düzen bozulmuştur. Bu olay bütün Rüzgâr olayları arasında en yüksek Rüzgâr değerine sahiptir. Sonuç olarak Rüzgâr erozyonunu engelleyici faktörler arasında yüzey bitki örtüsünün yoğunluğu ve yüksekliği, diğer etkileyici faktörlere göre daha etkin durumda olduğu gözlemlenmiştir. Tüm olaylar için hesaplanan kütle taşınım ve WEPS tahmin modeli tahmini arasında RMSE veya ortalama hata kareleri kökü 40,47 (kg/m) olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu hatanın büyük payı A parseline aittir. WEPS Rüzgâr erozyon tahmin modeli B parseli birinci ve dördüncü olayın dışında diğer altı olay için yüksek tahminlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this model validation work*, the wind-blown sediment transports were measured by direct field measurements in two experimental plots in the most vulnerable region of Turkey (Konya) against the wind erosion. The soil losses for two plots were predicted by wind erosion prediction system (WEPS) as well. Eventually validation of WEPS model for Karapinar region in Turkey was resulted by making comparison between the measured and predicted soil losses. Two selected plots were quite different in aspect of the surficial and spacial specifications and presented the most common land uses of the region. The sediment losses from the plots were measured according to the 4 wind event. Plot A can be characterized as the plowed farmland, which has relatively high level of surface roughness. Due to the agricultural activities in the region this plot is one of the most prevalent land uses. Plot B had been plowed one month before establishing the experiment plot. This plot can be characterized as the plowed and abandoned farmland with a low surface roughness. As the vegetation, cover gradually increased, except the event 3, which had the greatest wind value among all the events, the erosion amount especially in plot B apparently decreased. In fact, among all the wind erosion-limiting factors, surface vegetation cover had more determinant role in soil losses for our plots. Root mean square error (RMSE) for two data series is 40,47 (kg/m). The greatest proportion of this error belongs to the plot A. Except the first and forth event of the plot B for which the WEPS model underestimated the soil losses for the rest of six plots WEPS model overestimated the soil losses.