Hava akışkanlı güneş kolektörünün performans analizi ve yaban mersini kurutma uygulaması
Application of the drying blueberry and analysis of performance on solar air collector
  1. Tez No: 452697
  2. Yazar: FATİH DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ACIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada akış doğrultusuna belli aralıklarda yerleştirilmiş yarım silindirik engeller konulan havalı bir tip güneş kolektörünün kurutmaya etkisi incelenmiştir. Ayrıca sistemin enerji ve ekserji analizi de yapılmıştır. Sistem 25o ve 40o eğim verilen kolektör tarafından farklı debilerde ( =0,026 kg/s, =0,0325 kg/s, =0,039 kg/s, =0,0455 kg/s, =0,052 kg/s) ayrı ayrı denenmiştir. Her bir deneyde kurutma materyali olarak 50'şer gram yaban mersini kullanılmıştır. Deneyler sonunda en iyi kurutma karakteristiklerini veren kolektörün 25o eğimli kolektör, en iyi debi değerinin ise =0,0325 kg/s olduğu belirlenmiştir. Bu şartlar altında ürün 20,23 g'a kadar kurutulmuş, son nem miktarı (MC) 0,287 g su/g kuru madde olarak hesaplanmıştır. Sistemin enerji verimi en yüksek değerini 25o eğimli kolektörde, kütlesel debisi =0,052 kg/s olan deneyde ortalama %81,74 ile elde etmiştir. Buna karşın ekserji veriminin ise en yüksek değeri 25o eğimli kolektörde kütlesel debisi =0,052 kg/s olan deneyde ortalama %57,39 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the drying of half-cylindrical fins placed in a solar air collector in the regular intervals were investigated. Also, the energy and exergy analysis in the system were performed. The system of 25o and 40o sloped collector with different mass flow rates ( = 0,026 kg/h, = 0,0325 kg/h, = 0,039 kg/h, = 0,0455 kg/s, = 0,052 kg/s) were tested, separately. In each experiment, 50 grams blueberries were used as drying material. The experimental results showed that the best drying characteristics of the collector were obtained in 25o sloping and flow rate =0,0325 kg/h. In these conditions product was dried to 20,23 g and the final moisture content (MC) was calculated as 0,287 g water/g dry matter. Avarage of energy efficiency of the system was obtained as 81,74% in the collector sloped at 25o and mass flow rate, = 0.052 kg/h. However, the highest value of exergy efficiency was computed as %57,39 in the collector sloped at 25o and mass flow rate, = 0.052 kg/h.