İspanya'nın Madrid kentinde bulunan yeniden işlevlendirilen yapıların iç mekan değerlendirilmesi
Evaluation of interior spaces of refunctionalized buildings in the city of Madrid, in Spain
- Tez No: 452703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Koruma, tarihsel ve mimari değerleri yüksek olan yapıların, taşıdıkları anlamı günümüze aktarımıdır. Bu çalışmada koruma tanımlandıktan sonra önemli özelliklerinden olan yapılarda yeniden işlevlendirme üzerinde durulmuştur. Yeniden işlevlendirmede temel amaç ilgili yapının taşıdığı tarihsel karakterin ve geleneksel düzenin bozulmaması ile yapının kullanımının yeniden aslına uygun olarak sağlanması ve sonradan oluşabilecek yıkıcı ve zararlı davranışlara meydan bırakmayacak şekilde toplum kullanımına sunulmasıdır.Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için İspanya'nın Madrid kentinde bulunan altı adet yapıdan örnekler verilmiş ve çalışma beş bölümde değerlendirilmiştir.Tezin birinci bölümünde, tezin amaç, kapsam ve yöntemi belirlenmiştir.Tezin ikinci bölümünde, koruma kavramları üzerinde durulmuş ve yapıların yeniden işlevlendirilmesini gerektiren nedenler belirtilmiştir. Ayrıca yapıların korunmasının önemi anlatılmış ve korumanın tanımından sonra yeniden işlevlendirilmenin önemi vurgulanmıştır. Bu vurgulamanın ardından üçüncü bölüme geçilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde, yeniden işlevlendirilen yapıların iç mekanları değerlendirilmiş ve belirlenen faktörler doğrultusunda verilen işlevlerin gelişmeleri anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde, işlevlendirmenin faydaları konusunda bilgi verilerek, özellikle işlevlendirilecek özelliğe sahip yapıların korumalarından bahsedilmektedir.Tezin dördüncü bölümünde, İspanya'nın Madrid kentinde bulunan yapılar tek tek anlatılmış ve orijinal işlevleri ile yeni işlevlerinin gelişimleri incelenmiştir. Geçmişten günümüze gelen değişimler başlıklar halinde ele alınmıştır.Tezin beşinci bölümü olan sonuç bölümünde, İspanya'nın Madrid kentinde bulunan yapılara verilen işlevler değerlendirilmiş ve yapıların yenilemenin etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conservation is the transfer of the meanings of the buildings of historical and architectural value, to date. In this study, re-functioning of such buildings has been emphasized following the definition of conservation. The main purpose of re-functioning is, conservation of historical character and traditional configuration of the structure in question, ensuring the utilization of the structure in conformity with its original and presenting it to the service of the public in a manner avoiding destructive and harmful conducts which may later happen.Six buildings in the city of Madrid, in Spain have been examined to clarify the subject and this study has been evaluated in 5 parts.In Part I of the thesis, the purpose, coverage and the method have been indicated.In Part II of the thesis, concepts of conservation have been emphasized and the reasons of re-functioning of the buildings have been indicated. In addition, the importance of conservation of buildings has been explained; following the definition of conservation, the importance of re-functioning has been underlined.In Part III of the thesis, the interior spaces of the re-functionalized structures have been evaluated and the progress of the assigned functions in the direction of the designated factors has been explained. In addition, the benefits of re-functioning have been explained and the conservation of re-functionable buildings has been particularly discussed.In Part IV of the thesis, the buildings under consideration in the city of Madrid, in Spain have been described one by one, the changes in the interior spaces have been examined, explaining their original and present functions. The changes from the past up to today have been examined under headlines.In Part V, the conclusion section of the thesis, the functions assigned to the buildings in the city of Madrid, in Spain have been evaluated and effects of renovation of them have been discussed.