Plastik malzemenin iç mekan ve mobilya tasarımında kullanımı
The use of plastic materials interiors and furniture
  1. Tez No: 452704
  2. Yazar: ELİF ŞANAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Malzeme, tasarımda ürünün stilini, işlevini, kullanıcı ve çevre ile olan ilişkisini belirleyen önemli bir girdidir. Malzeme seçimi yalnızca üretim yöntemine veya teknik kısıtlara göre değil aynı zamanda oluşturduğu ürünün toplum performansına etkisi, kullanıcıda yaratacağı izlenim, oluşturacağı his, çevreye verdiği zarar ve malzemeye yüklenmiş sosyal ve sembolik anlamlarda hesaba katılarak yapılmalıdır.İnsan yapımı bir malzeme olan plastik, ilk keşfedildiği günden beri çeşitli yönleriyle çok tercih edilmiş, diğer yandan da çevreye ve sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle eleştirilere hedef olmuştur. Bu çalışma, içinde bulunduğumuz çağa ve modern tüketim toplumuna damgasını vurmuş olan plastikleri teknik yönleri ile değil gündelik hayatta sosyal yönleri ile incelemektedir. Öncelikle literatür taraması ile plastiğin tarihçesi, sosyal ve çevresel gelişmelerle ilişkisi sorgulanmıştır. Daha sonra, plastiğin mekanlardaki gelişimi ve mobilyaya olan etkisi nitel bir yöntem ile araştırılmıştır.Sonuç olarak bu çalışma, plastik malzemenin mekanlar da yarattığı anlamları ve gelişimi inceleyerek, malzemeye sosyal bir sembol olarak ve kullanıcı ile ilişkisi kapsamında yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Konuya bu açıdan yaklaşmak, hem bir malzemenin maddi kültürün konusu olarak çözümlenmesi açısından, hem de tasarım disiplininde malzeme seçimi sürecine sağlayacağı katkı bakımından düşünüldüğünde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Material selection is a significant input in design process which basically determines the style, function and relation between the user and environment. Not only technical constraints but also social and symbolic position of the material with the embedded meanings and emotions must be considered as a whole while deciding on a specific type of material.Being an artificial material, plastic has been preferred for its certain aspects, on the other hand, it has been a target for critics due to its bad effects on human health and environment. This study aims to investigate the plastics, which marks modern consumption, in terms of its social aspects and impact in everyday life. Firstly a literature research has been made and the relations of plastic with historical, social and environmental background have been portrayed.As a result of this study, the plastic material of interest by examining the meanings and the development of material culture as a symbol, and aims to bring a new perspective on the scope of the relationship with the user. From this point of view approach, a material property, and the analysis of the culture, as well as design discipline material is considered in terms of contribution to the selection process will be helpful.