VSAT terminallerin elektronik ve yazılım, donanımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 45276
  2. Yazar: BÜLENT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VIII oz VSAT (VERY SMALL APERTURE TERMINAL) TERMİNALLERİN ELEKTRONİK VE YAZILIM, DONANIMLARININ İNCELENMESİ Bu tezde, son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan VSAT(Very Small Aperture Terminal) network yapısı üzerine çalışılmıştır. VSAT netvvorkünde, mevcut haberleşme sistemleri kullanılmadan uydu yardımıyla noktadan noktaya iletim kurulabilmektedir. Genelde bir çok terminalin merkezi yer istasyonu(HUB) üzerinden haberleşebildiği yıldız mimari kullanılmaktadır. Ayrıca VSAT terminallerin birbirleriyle doğrudan bağlantı sağlayabilecekleri ağ(mesh) mimariside bazı özel durumlarda kullanılmaktadır. VSAT networkteki terminallerle mevcut haberleşme sistemleri arasında bağlantı sağlanabilmektedir. İletişim için BPSK/QPSK modülasyon şekilleri kullanılır. Sistemde haberleşme için TDMA, FDMA veya CDMA erişim biçimlerinden birisi kullanılmaktadır. VSAT networkler C-bandı(4-6 Ghz), Ka~bandı(ll-14 Ghz) veya Ka-bandında(20-30 Ghz) çalışan uydu transponderleri kullanırlar. İletişim hızı uygulamaya bağlı olarak 4.8 kbps ile 2.048 Mbps arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE HARDWARE AND SOFTWARE OF VSATs(Very Small Aperture Terminals) In this thesis, VSAT(Vcry Small Aperture Terminal) networks, used widely in the recent years, arc studied. In VSAT networks, terminals can be connected point to point to communicate with each other without using terrestrial systems. A VSAT network usually uses a star network architecture in which one hub is connected with many remote terminals. In some specific requirements mesh network architecture is also used in which two remote terminals can be communicated directly with each other. In a VSAT network, remote terminals can be made an interlace with terrestrial systems. Since VSAT networks arc predominantly designed to cany data, digital modulation schemes arc directly employed with phase modulation schemes universally used, for example BPSK or QPSK. VSAT networks use TDMA(Timc Division Multiple Access), FDMA(Frcqucncy Division Multiple Access) or CDMA(Codc Division Multiple Access) techniques which allow multiple access. Generally, VSAT systems use satellite transponders operating at C-band(4-6 Ghz), Ku-band(l 1-14 Ghz) or Ka-band(20-30 Ghz). Data transmission rate varies between 4.8 kbps-2.048 Mbps depending upon the application.