Ergonomik sandalye tasarımı
Ergonomic chair design
- Tez No: 45275
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH C. BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
oz ERGONOMIK SANDALYE TASARIMI Bu çalışmada; ilk tasarımı Norveç'te yapılan ve oturarak çalışan insanların, dik oturmak suretiyle sırt ve bel bölgesiyle ilgili sağlık problemlerine maruz kalmamasını amaçlayan ergonomik sandalyenin, Türk insanına göre yeniden düzenlenen ve modüler hale getirilen tasarımı tanıtılmış, prototip imalatı anlatılmış, üzerinde yapılan deneyler ve bunların sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan deneyler ışığında; geliştirilen modifıye tasarımın, insanların dik oturmasını sağladığı sonucuna varılmıştır. Fakat prototipin özellikle rahatlık ve konfor açısından yetersiz kaldığı, oturma ve diz yastığı bölgelerinin daha yumuşak bir malzemeden yapılması, ayarların da daha hassas hale getirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; ergonomik sandalyenin uygulanması halinde, oturarak çalışan insanların sırt ve bel bölgesi problemleriyle karşılaşmamaları konusunda çözüm oluşturacağı ispatlanmıştır. Bununla birlikte uygulamada geç kalınmaması gerektiği ve sandalyenin deforme olmuş bir omurgayı düzeltmeyeceği, hatta böyle bir insana rahatsızlık vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ERGONOMIC CHAIR DESIGN In this study, an ergonomic chair, firstly designed in Norway, is modified by considering Turkish people and converted into modular form. It is aimed to eliminate health problems of sitting workers related to back and waist. Design and prototype production are introduced. Performed experiments and their results are also presented. As a result of experiments, it is concluded that modified design enables to sit in healty position. But, prototype design has some inadequate parts from the comfort point of view; so it is also concluded that seat and knee support covers must be produced from soft material and adjustment must be more accurate. According to results of this study, it is proved that some back and waist health problems of sitting workers can be solved. However, this type of designs must be applied as soon as possible since they can not bring posture to smooth position. Even, any this type of chair may disturb a person who has wrong posture position.