Kolloid yapıdaki sfalten süspansiyonlarında dinamik çekirdek polarizasyonu ve epr spektrumu
- Tez No: 45277
 - Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ YALÇINER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bazı kolloidal asfalten süspansiyonlarını incelemek için zayıf manyetik alanda Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Overhauser Etkisi (OE) tipi Dinamik Nükleer Polarizasyon (DNP) kullanıldı. Bu yöntemde, difüzyona uğrayan çözgen molekülle- rindeki çekirdek spinleri ile asfalten misellerinde bulunan çiftlenmemiş elektron spinleri manyetik olarak etkileşirler. Asfaltenler, 60 ve 183 penetrasyon dereceli asfalt çimento larının benzende çözündürülüp petrol eterinde çökertilmesiyle elde edildi. Bu yöntemle elde edilen asfalten oranlan sırasıyla %30 ve %10'dur. Süspansiyon ortamı olarak klorbenzen, benzen, toluen, nitrobenzen, piridin, tetralin, kinolin ve ayrıca oranları % 80 ile % 20 arasında değişen klorbenzen-piridin karışımları kullanıldı. Örneklerin başlıca DNP parametreleri ölçüldü ve sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Dynamic Nuclear Polarization (DNP) of the Overhauser Effect (OE) type in weak magnetic field have been used to study some colloidal asphaltene suspensions. In this method, diffusing nuclear spins in the solvent interact with unpaired electron spins in the asphaltene micells. The asphaltenes were extracted from the two types of asphalt cements with penetration grades 60 and 183. The asphalt cements were extracted from crude petroleum of Libyan origin. They were solved in benzene and precipitated in the petroleum ether. The percentages of asphalte nes thus obtained were % 30 and % 10. Chlorobenzene, benzen, toluen, nitrobenzene pyridin,tetralin and Jtinolin were used as the suspending fluid medium. The EPR spectra and the DNP parameters wer* obtained and the results discussed and interperted. In other way, for the mixed media chlorobenzene and pyridin in the ranges between % 80 and % 20 percentages were used. Chlorobenzene can more effectively disperse and sus pend asphaltene than pyridin. DNP parameters of the so called suspended fluid media were obtained and effects of the solvents were determined.