Avrupa Topluluğu tarım ürünleri pazarlamasında kooperatiflerin yeri ve önemi
  1. Tez No: 45278
  2. Yazar: İ.BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
-i- ÖZET AVRUPA BİRLİ?İ TARIM ÜRÜNLERİ PAZARLAMASINDA KOOPERATİFLERİN YERİ VE ÖNEMİ Avrupa Birliğinde kooperatifler, uzmanlaşma ve şirket birleşmeleri sayesinde büyük gelişmeler sağlamı şiardır. Ortak Pazar'ın oluşturulması ve genişlemesi ile birlikte gelişen rekabet koşulları da kooperatiflerin gelişmesine yardımcı olmuştur. Aşağıdaki bası rakamlar tarımsal kooperatiflerin ekonomi içindeki yerini ve gelişmesini göstermektedir. Son 35 yıl içerisinde tarımsal kooperatiflerin sayılarında yaklaşık %65 'lik bir azalma olmuştur. Bugün için yaklaşık 33.000 tarımsal kooperatif mevcuttur. Bunların yaklaşık 14.000.000 üyesi bulunmaktadır. Avrupa Birliğinde, 17.000.000 üretici olduğunu düşünecek olursak, hemen hemen tüm üreticilerin bir kooperatife, özellikle de uzmanlaşmış kooperatiflere üyedirler. Kooperatiflerin işlem hacmi tarımdaki işlem hacmini de geçerek 210 milyar ECU'ye ulaşmıştır. Bu işletmelerde yaklaşık 800.000 kişi çalışmaktadır. Ortalama olarak, kooperatiflerin toplama, işleme ve pazarlama oranı tüm tarımsal ürünlerde %65 dolayındadır. Üreticilerin ihtiyacı olan girdi temininin %55 'i yine kooperatifler tarafından yapılmaktadır. Avrupa Birliği içerisinde üretilen tarım ve gıda ürünlerinin yarısından fazlasını yine kooperatifler vasıtası ile dış satımı sağlanmaktadır. Kooperatiflerin pazar içindeki payları üründen ürüne değiştiği gibi, ülkeler arasında da farklılık göstermektedir. Örneğin; süt, domuz eti veya şarapta kooperatiflerin payı %80 ile %100 arasında değişmektedir. Anahtar KELİMELER :Tarımsal Pazarlara, Tarımsal Kooperatifler, Avrupa Birliği, Pazarlama Marjı
Özet (Çeviri)
-ii- ABSTRACT THE ROLE AND EFFICIENCY OF AGRICULTURAL COOPERATIVES IN AGRICULTURAL MARKETING IN EUROPEAN UNION The position of cooperatives has developed through specialization and merges. To a large extent development has been encouraged and accelerated by the changing competition conditions as a consequence of the creation and expansion of the common market. The few figures below give a general overview of the economic weight of agricultural cooperatives in the EU and of their development in general. Over the last 35 years the number of agricultural cooperatives has fallen by approximately two thirds, leaving about, 33.000 agricultural cooperatives today. These cooperatives have over 14 million members. Bearing in mind that, there are 17 million farmers in total throughout the EU, this means that nearly all farmers belong to a cooperative. In reality, mostly highly specialized cooperatives. Cooperative enterprise turn-over has risen far more sharply than the general turn-over in agriculture, now reaching about 210 billion ECU. The number of jobs in agricultural cooperatives, totaling approximately 800.000. On average, cooperatives collect, process and market 65% of all agricultural produce. About 55% of inputs required by farmers are supplied by cooperatives. Agricultural cooperatives export more than half of all agricultural products and foodstuffs produced in the EU. The market share of agricultural cooperatives varies greatly from one country to another and from one sector to another. In some sectors such as milk, pig meat or wine agricultural cooperatives secure between 80 to 100 % of the market. KEY 'WORDB: Agricultural Meeting, Agricultural Coqperatives, European uhlorvîferketing Margins.