Kemoterapi sürecinde melanositik nevusların dermoskopik izlemi
Dermoscopic follow up of nevi during chemotherapy
- Tez No: 452789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN ŞİKAR AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kemoterapi alan hastalarda kemoterapi sonrasında eruptif nevusların oluştuğu ile ilgili literatürde çeşitli olgu sunumları mevcuttur. Ayrıca yeni oluşan nevuslarda displastik nevus ve melanom görüldüğü de bildirilmiştir. Bu nedenle kemoterapinin nevuslar üzerine olan etkisinin önemli olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada melanositik nevusların kemoterapi sürecinde boyutlarında ve yapısında oluşabilecek değişikliklerin tespit edilmesi ve melanoma dönüşüm olasılığının değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin Hematoloji ve Çocuk Hematoloji-Onkoloji bölümlerindeki çeşitli malignensiler nedeniyle kemoterapi alacak olan 13 çocuk hastanın 19 adet nevusu ve 17 erişkin hastanın 29 adet nevusu olmak üzere toplam 30 hastanın 48 adet nevusu değerlendirildi. Nevusların makroskopik özellikleri değerlendirildikten sonra dermoskopik inceleme ile patern analizi yapıldı ve ABCD skorlama sistemiyle total dermoskopi skorları (TDS) hesaplandı. Çocuk grubundaki 19 nevusun 9'unun çapında son kontrolde büyüme izlendi, bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,016). Patern analizi açısından karşılaştırıldığında, son kontrolde 7 nevusta yeni globül oluşumu ve 7 nevusta da yeni nokta oluşumu gözlendi ve her iki oluşumda istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p=0,014 ve p=0,044). Yeni globül oluşumu erişkin grubunda daha anlamlı idi (p=0,033). Nevusların TDS'unda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. İki hastada son kontrolde yeni nevus oluşumu görüldü. Nevusların hiçbirinde son kontrolde displastik nevus ve malign melanomu düşündürecek klinik ve dermoskopik bulgu saptanmadı.Kemoterapi sürecinde hastalarda var olan nevusların çaplarında genişleme ve yapı değişiklikleri görülebilmektedir. Bu değişikliklerin hastalar tarafından fark edilmemesi nedeniyle yapılacak dermatoskopik kontroller nevusların izleminde ilk seçilecek yöntemdir.
Özet (Çeviri)
There are some case reports in literature about occurring eruptive nevi after chemotherapy in patients who underwent chemotherapy. In addition, it is reported that displastic nevi and melanoma can be developed in new beginning nevi. For these reasons, it has been thinking that chemotherapy has important affect on nevi.In this study, it was aimed to find the changes that might occur in melanocytic nevi's sizes and structures during chemotherapy and to evaluate the probability of transformation into melanoma. For this aim, 48 nevi of 30 patients consisting 19 nevi of 13 children and 29 nevi of 17 adults who will underwent chemotherapy for different malignancies in Kocaeli University Medical Faculty Adult Hematology Department and Pediatric Hematology-Oncology Department were evaluated in the content of study. With dermoscopic examinations after the macroscopic features of the nevi has been evaluated, pattern analysis were done and total dermatoscopy scores (TDS) were calculated by applying ABCD scores system. Grown of diameter measures was found on 9 of the 19 evaluated nevi in children group, and it was statistically significant (p=0,016). Compared as pattern analysis, new globule formation in 7 nevi and new dot formation in 7 nevi have been observed, and both of these formations were significant statistically (respectively, p=0,014 and p=0,044). New globule formation were more significant statistically in adult group (p=0,033). There were no statistically significant differences in TDS of nevi. On two patients, new nevus occurrence was seen on the last control. Clinical and dermoscopic findings which let us to think dysplastic nevus and malign melanoma were not obtained in any nevi.During the chemotherapy session widening on diameters and structure changes of nevi may be seen in patients. Dermoscopic controls are the first choice method to analyze the nevi since these changes may not be recognized by the patients.