Uluabat (Apolyont) Gölünde yaşayan turna balıkları (esox lucius, l. 1758)'ndaki endohelminthlerin tespitine yönelik çalışmalar
  1. Tez No: 45283
  2. Yazar: M.OĞUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. NACİ ALTUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Uluabat (Apolyont) Gölündeki Turna balıklarının endoparazitleri araştırılmıştır. Araştırma mataryali balıkçılar tarafından serpme ag, pinter vb. yöntemler ile yakalanan balıklardan temin edilmiştir. Araştırma süresince 132 Turna balığı incelenmiş, bunlardan 128'nin parazitli olduğu tesbit edilmiştir. Araştırma sonucu toplam 12560 adet parazite rastlanılmıştır. Parazitlerden 8561 'i Tetraonchus monenteron (Monogonea) ; 3235 ' i Rhipidocotyle sp,, 2' i Diplodiscus sp. (Digenea) ; 759'u Raphidascaris acus (Nematoda) ; ve l'i Argulus foliaceus (Crustacea) ' a ait olduğu görülmüştür. Kaydedilen parazitlerin tamamı Turna balığı için yeni kayıt özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has searched Pike's endoparasites in Uluabat Lake. Research material is ensured from fishes that cought by local fisherman using methods such as net, pinter and etc. During researches 132 Pike is investigated and 128 fish samples have got parasites. At the end of study, total 12560 parasites is determinated. All of the specimen; 8561 Tetraonchus monenteron (Monogonea) ; 3235 Rhipidocotyle sp., 2' i Diplodiscus sp. (Digenea),- 759 Raphidascaris acus (Nematoda),- and 1 Argu 1 us foliaceus (Crustacea) have been found to be present. The recoded all parasite are new specimen for pike in Turkey.