Psoriatik artritli hastalarda anti-siklik sitrülinli peptid antikor pozitifliği ile klinik bulgular arasindaki ilişki
The association between anti-cyclic citrullinated peptide positivity and clinical findings of psoriatic arthritis
  1. Tez No: 452870
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEFLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Romatoloji, Dermatology, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Psoriatik artrit (PsA), hastanın kendisi ya da aile bireylerinin öyküsünde psoriazisin eşlik ettiği, spondiloartropati grubunda yer alan kronik inflamatuar bir hastalıktır. PsA, spesifik radyografik bulguların varlığı, romatoid faktörün (RF) negatif olması ve klinikteki farklılıkları ile romatoid artritten (RA) ayırt edilebilir. Psoriatik artritli hastalarda inflamatuar aktivite değerlendirmesinde PsA'ya özgü bir laboratuar testi yoktur. RA tanısında ise RF pozitifliği ve anti-CCP pozitifliği önem taşımaktadır. Bu çalışmada amaç PsA'lı hastalarda anti-CCP pozitifliği ve bunun klinik ve radyolojik bulgularla arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.METHOD: Çalışmaya CASPAR çalışma grubunun PsA için tanımladığı sınıflandırma kriterlerini dolduran 100 PsA hastası ile 100 sağlıklı kişi dahil edildi. Hastaların takipteki klinik ve laboratuar bulguları kaydedildi. Hastaların serum örneklerinde micro-Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) tekniği kullanılarak anti-CCP tayin edildi.BULGULAR: Çalışmamızda PsA'lı hastaların %15'inde anti-CCP pozitif iken, sağlıklı kontrollerin %4`ünde anti-CCP pozitif saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,014; OR=4.24, %95 GA=1.35-13.25). Anti-CCP pozitifliği ile kronik persistan artrit gelişimi arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte (p=0,568), anti-CCP pozitifliğinde kronik persistan artrit gelişiminin daha fazla olduğu görüldü (OR=1,379; %95 GA=0,457-4,16). Sakroiliit ve daktilit sıklığı anti-CCP negatif olan grupta daha fazla idi.SONUÇ: Çalışmamızda, sağlıklı kontrollere kıyasla PsA'lı hastalarda anti-CCP pozitifliğinin daha fazla olduğu görüldü. Fakat anti-CCP ile klinik ve radyolojik bulgular arasında istatistiksel bir ilişki saptanmamıştır.ANAHTAR KELİMELER: Psoriatik artrit, Anti-CCP
Özet (Çeviri)
AİMS: Psoriatic arthritis (PsA) is a chronic inflammatory disease in the spondyloarthropathy group with the history of psoriasis. Although some PsA findings are similar to rheumatoid arthritis (RA), RF negativity, some radiological and clinical findings are different in PsA. There is no spesific laboratuary examination for diagnosis of PsA. On the other hand anti-CCP antibody positivity is a spesific finding for the diagnosis of RA. We aimed in this study to analyse the frequency of anti-CCP positivity in PsA and the assciaton with clinical and radiological findings.METHODS: The study group is consisted of 100 PsA patients, who fulfilled the CASPAR cirteria for PsA and 100 healthy control(HC). We filled a form for all patients, which include clinical and laboratory findings of patients. We analyzed in the sera of patients anti-CCP antibody with microELISA.RESULTS: In our study the anti-CCP positivity was 15% in PsA group and 4% in healthy controls. The difference was statistically significant (p=0,014; OR=4.24, %95 GA=1.35-13.25). The persistance of arthritis was more frequently in anti-CCP group, although it was not statistically significant (OR=1,379; %95 GA=0,457-4,16).Sacroiliitis and dactilitis were more frequent in the anti-CCP negative group.CONCLUSION: Our data reveals that the anti-CCP positivity is more frequent in PsA compared to HC. We found no statistically association with clinical and radiological findings.KEY WORDS: Psoriatic arthritis, Anti-citrullinated peptide antibodies