İnflamatuvar bel ağrısının tanımlanmasında yeni uluslararası spondiloartrit değerlendirme cemiyeti [assessment of spondyloarthritis ınternational society (Asas)] kriterlerinin performansının gözden geçirilmesi
Performance of different criteria sets for inflammatory back pain in patients with axial spondyloarthritis with and without radiographic sacroiliitis.
- Tez No: 452871
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH AKKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gerekçe: Aksiyel spondiloartritin (aSpA) en önemli klinik özelliği olan inflamatuvar bel ağrısı (İBA) ankilozan spondilit (AS) de dahil olmak üzere SpA'li hastaların erken tanısında kritik önem taşımaktadır. İBA'nın tanımlanması için önce Calin daha sonra Berlin ve yakın zamanda Spondiloartrit Değerlendirme Cemiyeti [Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS)] tarafından ASAS uzman kriterleri geliştirilmiştir. Biz bu çalışmada yeni ASAS kriterlerinin aSpA'lı hastalardaki performansını araştırmayı ve aynı zamanda Calin ve Berlin kriterleri ile karşılaştırmayı amaçladık.Yöntem: Çalışmaya klinik ve radyolojik bulguları ile aSpA tanılı toplam 274 hasta (149 erkek [%54.6]; ortalama yaş 42.9 ± 12.2) alındı. Hastaların 175'inde (120 erkek [%68.6]; ortalama yaş 42.6 ±11.8 ) radyografik sakroiliit olup modifiye New York kriterlerine göre AS mevcuttu (AS grubu); geri kalan 99 hastada (29 erkek [%29.6]; ortalama yaş 43.5±12.9) radyografik sakroiliit olmayıp yalnızca ASAS tanımlamasına göre magnetik rezoans görüntülemede (MRI) sakroiliit (SI) saptandı (MRI SI grubu). Kontrol grubu olarak Fizik Tedavi v e Rehabilitasyon ile Nöroşiruruji kliniklerinde mekanik bel ağrısı (MBA) nedeniyle izlenen ve kronik (> 3 ay) yakınmaları olan 50 hasta (18 erkek [%37.5]; ortalama yaş 44.3 ±12.5) çalışmaya dahil edildi. C- reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH ) yüksekliği ve ailede SpA ilişkili hastalık öyküsü olan kişiler kontrol grubuna alınmadı. Kontrol hastalarının hiçbirinde radyografık sakroiliit saptanmadı. Tüm hastalarla İBA'yı sorgulamak için, yapılandırılmış bir anket kullanılarak yüz yüze görüşme yapıldı. BASDAI, ve BASFI skorları hesaplandı. HLA B27 durumu, ESH ve CRP düzeyleri hastaların kayıtlarından elde edildi. Gruplar arası değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskall Wallis testi, ikili grup karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U testi kullanıldı.Sonuçlar: AS grubundaki erkek hasta oranı (%66.6), MR pozitif (%29.6) ve MBA gruplarından (%37.5) anlamlı şekilde daha yuksekti (p0.05). HLA-B27 pozitifliği AS grubunda %67.5, MR pozitif grupta %32.5, MBA grubunda % 7.1 olarak saptandı. AS grubu ile MRI SI grup arasında CRP düzeyleri (sırasıyla 14.5 ± 16.0 vs 10.6 ± 21.7 p>0.05) ve ESH değerleri (28 ± 19.1 vs 26 ± 24 p>0.05) benzer idi. İBA'nın MBA'dan ayırmada en iyi duyarlılığı Calin (%91.2), en iyi özgüllüğü Berlin kriterleri (%83.3) gösterdi. Calin kriter setindeki sabah tutukluğu ile ilgili kritere süresi 30 dakikadan uzun olma şartı getirilirse duyarlılıkta bir miktar düşmeye karşın (%82.4), özgüllükte %72.9'e kadar yükselme gözlendi. ASAS kritelerinin duyarlılığı (%74.7) ve özgüllüğüne (%72.9) bakıldığında mevcut kritelerinkine benzer bulunmuştur.Tartışma: İBA için yeni geliştirilen ASAS kriterleri, romatoloji kliniklerinde takip edilen hastalarda, İBA'nı kronik mekanik bel ağrısından ayırmada, mevcut kriter setlerinden daha iyi bir performansa sahip gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The most prominent clinical feature of axial spondyloarthritis (SpA),is inflammatory back pain (IBP). Therefore it is of crucial impaortance to recognize inflammatory back pain for an early diagnosis of axial SpA, including ankylosing spondylitis (AS). Up to now several criteria sets have been proposed to define inflammatory back pain (IBP). Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS) has just recently published new criteria set for diagnosing IBP. In the present study we evaluated the performance of the new ASAS criteria for IBP in comparison to Calin and Berlin criteria in patients with axial SpA using a control group of patients with chronic mechanical low back pain (MLBP).Patients and Methods: The study sample included a total of 274 patients [149 male (54.6%) ; mean age 42.9 ± 12.2] with a diagnosis axial SpA based on clinical and radiologic findings and 50 patients [18 male (37.5%); mean age 44.3 ±12.5] with a diagnosis of chronic (>3 moths) MLBP based upon the treating physician?s clinical judgment (MLBP group). Among patients with axial SpA, 99 patients (29 male [29.6%]; mean age 43.5 ±12.9) had active sacroiliitis (SI) on MRI as defined by ASAS (SI on MRI group) and 175 patients (120 [68.6%] male; mean age 43.5 ±12.9 ) had radiographic SI as defined by the modified New York criteria (AS group). A face to face interview by using a standardized questionnaire addressing all the components of inflammatory back pain included in Calin, Berlin and new ASAS criteria sets was performed by the same trained physician. Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) were measured.