Yaygın gelişimsel bozukluklarda komorbid psikopatolojiler ve komorbiditenin aile işlevselliği üzerine etkileri
Comorbid psychopathology in the pervasive developmental disorders and effects of comorbidity on family functions
  1. Tez No: 452872
  2. Yazar: DERYA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ERERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Yaygın Gelişimsel Bozukluklar (YGB); erken çocukluk döneminde başlayan sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanlarında uygunsuz gelişme veya kaybın olduğu bir grup psikiyatrik bozukluktur ve bu hastalık grubuna sıklıkla eşlik eden ruhsal bozuklukların olduğu bilinmektedir. Ancak bu konuyu sistematik biçimde inceleyen çok az çalışma vardır. Bu çalışmada bir çocuk ve ergen psikiyatrisi kliniğinde takip edilen YGB tanısı olan çocuklarda eşlik eden psikiyatrik bozuklukların dağılımını, sıklığını belirlemek, YGB tanılı çocuğa sahip bu ailelerin işlevselliklerinin değerlendirilmesi ve aile işlevselliği ile eşlik eden psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkisiyi araştırmak amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gelişimsel Bozukluklar Polikliniği'nde tedavi amacıyla takipte olmuş ve/veya olan 3-18 yaş arası, DSM-IV Tanı Ölçütlerine göre 49'u Otistik Bozukluk (OB), 34' ü Asperger Bozukluğu / Yüksek Fonksiyonlu Otizm (AB/YFO), 43' ü de Başka Türlü Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk (BTA-YGB) tanısı olan 126 olgu alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) ile yapılmıştır.Bulgular: Çalışmaya katılan olguların %92,9' u en az bir ek psikiyatrik tanı almıştır. OB grubunda en sık eşlik eden psikiyatrik bozukluklar sırasıyla %73,40 Yıkıcı Davranım Bozuklukları (YDB), %42,90 Anksiyete Bozuklukları (AB), %22,40 Duygudurum Bozuklukları (DDB); AB/YFO grubunda en sık eşlik eden psikiyatrik bozukluklar sırasıyla %88,20 Yıkıcı Davranım Bozuklukları (YDB), %73,60 Anksiyete Bozuklukları (AB), %35,30 Duygudurum Bozuklukları (DDB); BTA-YGB grubunda ise en sık görülen eş tanılar sırasıyla %74,40 Yıkıcı Davranım Bozuklukları (YDB), %32,60 Anksiyete Bozuklukları (AB), %23,20 Duygudurum Bozuklukları (DDB) olmuştur. 12 yaş ve altında olan grup(%80,2, n=101) ile 13 yaş ve üzerinde olan grup(%19,8, n=25) arasında OKB (p=0,007) ve DD-BTA (p=0,049) ek tanıları açısından anlamlı farklılık saptanmıştır. Her üç grupta da Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) alt ölçeklerinden Roller, Gereken İlgiyi Gösterme, Davranış Kontrolü alanlarında aile işlevlerinde sağlıksızlığa gidişin olduğu görülmüş ancak tüm alt ölçek toplam puanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmada YGB tanısı alan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda eş psikiyatrik tanı varlığı saptanmıştır. Dolayısıyla YGB tanısı olan olguların klinik değerlendirmelerinde diğer psikiyatrik bozuklukların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların yüksek oranlarının olması altta yatan ortak bir patofizyolojiyi gösteriyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pervasive developmental disorders are a group of psychiatric disorders including inappropriate development or loss of social skills, language and behaviour areas starting at the early childhood. Usually there are comorbid psychiatric disorders accompanying. However, there are few studies systematically investigating this topic. The aim of this study is to determine the distribution and frequency of the comorbid psychiatric disorders in children diagnosed as pervasive developmental disorder and followed in a child and adolescent psychiatry clinic; to evaluate functionality of these children?s families and to observe possible relationships between family functionality and comorbid psychiatric disorders.Methods: 126 patients aged from 3 to 18 and followed in Ege University School of Medicine Department of Child and Adolescent Psychiatry Pervasive Developmental Disorders Outpatient Clinic was included in the study. According to DSM- IV 49 patients were diagnosed as Autistic Disorder, 34 as Asperger?s Disorder/ High Functioning Autism, 43 as Pervasive Developmental Disorder not otherwise specified. For psychiatric evaluation, Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version-Turkish Version (K-SADS-PL-T) was used.Results: 92.9% of patients included was diagnosed at least one comorbid psychiatric disorder. For the group of Autistic Disorder most frequent comorbid psychiatric disorders were respectively Disruptive Behavior Disorders (73.40 %), Anxiety Disorders (42.90 %), Affective Disorders (22.40%); for the group of Asperger?s Disorder/ High Functioning Autism: Disruptive Behavior Disorders (88.20 %), Anxiety Disorders (73.60 %) , Affective Disorders (35.30%) respectively; for the group of Pervasive Developmental Disorder not otherwise specified: Disruptive Behavior Disorders (74.40 %), Anxiety Disorders (32.60 %), Affective Disorders (23.20%) respectively. Between patients aged equal or below 12 (80.2%, n=101) and equal or over 13 (19.8%, n=25) there was significiant difference for OCD (p=0.007) and Affective Disorder not otherwise specified (p=0.049) comorbid diagnosis. For each of 3 groups; unhealthy family functions were observed in Roller, supplying the necessary concern (SNC) and behaviour control (BC) subscales of Family Evaluating Scale; however in total score of whole subscales, no significiant difference was obtained between the groups.Conclusion: In this study high rates of comorbid psychiatric diagnosis was found in children and adolescents with pervasive developmental disorders. So, in clinical assessment of pervasive developmental disorders patients, other psychiatric disorders should also be assessed. High rates of comorbid psychiatric disorders may be due to common pathophysiological pathways.