metastatik kolorektal kanserli hastalarda kras mutasyon durumunun klinikopatolojik özellikler, sağkalım süreleri ve tedavi yanıtları ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation between kras mutation status and clinicopathological features, survival periods and treatment responses in metastatic colorectal cancer patients
  1. Tez No: 452898
  2. Yazar: TULAY AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç ve Hipotez: Kolorektal kanserde RAS-RAF-MEK-ERK yolağının ardışık aktivasyonunda KRAS ve BRAF mutasyonları önemli rol oynamaktadır. Sporadik Kolorektal Kanserlerin yaklaşık %30-%35'sinde KRAS mutasyonu bulunmaktadır. KRAS'ın farklı tip klinik ve histopatolojik özelliklerle ilişkili olduğunu gösteren veriler ve prognostik bir belirteç olarak kullanılmasının yararı ile ilişkili elde edilen veriler günümüzde halen belirsiz ve çelişkilidir. Bu çalışmada metastatik kolorektal tanısı ile kliniğimizde takip ve tedavi edilen hastaların KRAS genotiplerinin klinikopatolojik özellikler ve sağkalımlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştırYöntem: Bu çalışmamızda 2000-2011 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji bölümüne başvurmuş olan, KRAS mutasyon durumu belirlenmiş 115 metastatik kolorektal kanser hastasının dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Demografik özellikler, klinik ve patolojik özellikler, uygulanan tedavi şekilleri ve sonuçları ile sağkalıma ilişkin verileri kaydedildi. KRAS mutasyon durumu analizi için arşiv parafin bloklarından PCR amplifikasyonu ile DNA dizilme yöntemi kullanıldı. Hastalarda KRAS mutasyon durumuna göre klinikopatolojik özellikler ve sağkalım analizleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Tartışma ve Sonuç: : KRAS mutasyon durumu ile tümör lokalizasyonu arasında anlamlı biri ilişki saptanırken, diğer klinikopatolojik özelliklerle anlamlı bir ilişki saptanmadı. Benzer şekilde KRAS mutasyon durumunun genel sağkalım, hastalıksız sağkalım ve progresyonsuz sağkalım süreleri ile de herhangi bir ilişkisi bulunmadı. Sonuç olarak KRAS mutasyon durumunun klinikopatolojik, sağkalım süreleri ve prognoz üzerine etkisi belirsizdir. KRAS mutasyon durumunun erken ve ileri evre kolorektal kanserde sağkalımlarla ilişkili prognostik bir faktör olarak değerlendirilmesi konusunda literatürde çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. KRAS mutasyon durumunun klinikopatolojik özelliklerle ve prognozla ilişkisi ile ilgili kesin sonuçlara varılabilmesi için spesifik KRAS mutasyon alt tiplerinin ve BRAF mutasyon tiplerinin bilindiği homojen hasta gruplarında yapılacak, geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: KRAS and BRAF mutations play an important role in colorectal cancer by inducing the sequential activation of RAS-RAF-MEK-ERK pathway. KRAS mutation exists in 30-35% sporadic colorectal cancer. The evidence showing the association between KRAS and different types of clinical and hystopathological features are conflicting and indefinite. In this present study we aimed to evaluate the association between the clinicopathological features and survival with KRAS mutation status in the metastatic colorectal cancer patients receiving follw-up and treatment in our clinic.Methods: In our study we investigated the data of 115 metastatic colorectal cancer patients followed up in our clinic through 2000 to 2011 retrospectively whom the KRAS mutation status was determined. Demographic features, clinical and pathological features, the survival data and types of treatment administered and the responses to the treatments were recorded. DNA sequencing method with PCR amplification was used for the analysis of KRAS mutation status in the archived paraffin sections. The clinicopathological features and survival analysis were compared statistically according to the KRAS mutation status.Results and Conclusion: While determining significant association between KRAS mutation status and tumor localisation, no significant association was determined between overall survival, disease free survival, progression free survival and KRAS mutation status. There are conflicting results in the literature evaluating the KRAS mutation status as a prognostic factor associated with survival in early stage or advanced colorectal cancer. To identify definite results about the association between clinicopathological features, prognosis and KRAS mutation status, large scaled studies in homogeneous patients with known KRAS mutation status and BRAF mutation are needed