Bilinen diyabeti olmayan kişilerde Skin Tag'ın, Diyabetes Mellitus ve insülin direnci ile ilişkisi
to investigate insülin resistance and Diabetes Mellitus in previously unknown diabetics person with Skin Tag.
  1. Tez No: 452899
  2. Yazar: FUAT ULUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Daha önce bilinen DM hastalıgı olmayan skin tag' lı bireylerde, skin tag' ın DM ve insülin direnci ile iliskisi.Metod: Daha önce bilinen diyabet hastalıgı olmayan kisiler çalısmaya alındı. Skin Tag' ı olan ve olmayan kisiler diye gruplara ayrıldı. Daha önce bilinen DM hastalıgı çalısmadan dıslanma kriteriydi. 67 kisiden olusan skin tag grubu ve 88 kisiden olusan kontrol grubu olusturuldu. Skin tag grubu ve kontrol grubunun vücut agırlıgı ve boyu, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi ölçüldü. Grupların body mass index'leri (BMI) hesaplandı. Açlık plazma glukoz, insülin, c-peptit,HbA1c, total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, VLDL her iki grupta ölçüldü. HOMA-IR degeri her iki grup için hesaplandı. Gruplara oral glukoz tolerans testi yapıldı. Açlık ve her 30 dakikada bir glukoz ve insülin düzeylerine bakıldı. Area under curve hem glukoz, hem insülin için bakıldı. statistik analiz: t-test ve ki-kare testi kullanıldı. P< 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: To investigate insulin resistance and diabetes mellitus inpreviously unknown diabetics person with skin tag.Methods: Sixty seven people with skin tag and 88 people without skin tagwere included to the study. People with previously known diabetics were notincluded to the study. Body weight and height, waist circumference, hipcircumference, neck circumference of skin tag group and control group weremeasured and body mass index BMI of the groups were calculated. Fasting plasmaglucose, insulin, c-peptit, HbA1c, total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL,VLDL of two groups were measured. HOMA-IR values of both two groups werecalculated. Oral glucose tolerance test were performed to the groups. Fasting and every thirty minutes plasma was taken to measure glucose and insulin levels. Area under curve for both glucose and insulin were calculated.Statistic analyses: t-test and chi-squared tests were used for statisticalanalysis.