Sonsuz ve sonlu kaynaklardan ışıyan elektromagnetik dalgaların elektriksel ve magnetiksel silindirden statik gibi saçılması
- Tez No: 45290
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ERGÜN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yatay polarizasyonlu düzlemsel dalgaların ve yine yatay polarizasyonlu çizgisel kaynaktan ışıyan elektromagnetik dalgaların elektriksel ve magnetiksel silindirden statik gibi saçılmasında, saçılan alan bileşenlerinin silindirin elektriksel özelliğine bağlı olmadığı, sadece magnetiksel özelliğine bağlı olduğu gösterilmiştir. Yine düşey polarizasyonlu kaynaklar için de, statik gibi saçılan alan bileşenlerinin sadece elektriksel Özelliğine bağlı olduğu gösterilmiştir. Düzlemsel dalgaların ve çizgisel kaynaktan ışıyan elektromagnetik dalgaların elektriksel ve magnetiksel silindirden statik gibi saçılmasında, statik gibi yaklaşıklık Helmholtz denkleminin çözümü olan kesin çözümde ve elektromagnetik teorinin aksiyom denklemlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilerek, aynı neticeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, it's been shown that the horizontally polarised plane waves and the waves radiating from the horizontally polarised current filament in the case of scattering like static from the dielectric cylinder, the scattered field components don't depend on the electric property of the cylinder but the magnetic property. For the vertically polarised sources as well, it's been shown that scattered like static field components depend only on electric property of the cylinder. In the scattering like static from the dielectric cylinder of the plane waves and the waves radiating from the current filament, approximation like static having been made both in the“exact solution”which is the solution of the Helmholtz equation and the Maxwell equations, the same result has been obtained 11